Hosszabb lett tavalyhoz képest az adóhivatal feketelistája
Jóval több magánszemély és egyéni vállalkozó tartozik tartósan az adóhatóságnak most, mint 2010 végén, a tartósan adós cégeké ugyanakkor alig gyarapodott - derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adataiból. Önkormányzatok, iskolák ugyancsak halmoztak fel 100 millió forintnál nagyobb hátralékot, de a felszámolás alatt álló Hospinvest, a Herz Szalámigyár és Lang Györgyi is rajta van a feketelistán.
Június végén 2015 vállalkozás tartozott egyenként több mint 100 millió forinttal, valamint 3473 magánszemély és egyéni vállalkozó egyenként több mint 10 millió forinttal folyamatosan, 180 napon túl az adóhatóságnak. Míg a céges listán szereplők száma 2010 végéhez képest 0,8 százalékkal bővült, addig a magánszemélyeké és egyéni vállalkozóké 23 százalékkal emelkedett.
Az adóhatóság negyedévente teszi közzé a tartós, vagyis a vállalkozások közül a 100 millió forintnál, a magánszemélyek és egyéni vállalkozók közül pedig a 10 millió forintnál nagyobb összeggel 180 napon túl tartozó adósok listáit. Ezeken csak az adózó nevét és címét, illetve székhelyét, valamint a társaságok, vállalkozók esetében az adóazonosítót tartalmazzák, a fennálló tartozás összegét nem ismertetik.
A magánszemélyek és egyéni vállalkozók a 10 milliós küszöbértékkel számolva körülbelül 34,7 milliárd forinttal, a cégek a 100 milliós küszöbbel 201,5 milliárd forinttal tartoztak június végén, együttes minimális tartozásuk 236,2 milliárd forintra rúgott. A valóságos tartozások azonban sok esetben ennél jóval nagyobbak lehetnek.
A 180 napon túl tartozók most közzétett listáján szereplő 2015 cégből 1611 felszámolás, 73 pedig végelszámolás alatt áll, csupán 331 még működő vállalkozás, vagyis nem sok bevételre számíthat tőlük az adóhatóság.
A cégek között továbbra is sok a neve szerint kereskedelmi, szolgáltató társaság, de gyakorlatilag valamennyi ágazat fellelhető.
Továbbra is a tartós adósok között van a Hospinvest Egészségügyi Befektetési Zrt. és a Gyöngyösi Kórház Egészségügyi Szolgáltató Kft., amelyek felszámolás alatt állnak, akárcsak a Budapesti Vegyiművek Zrt., a Cornexi Élelmiszeripari Zrt., Herz Szalámigyár Zrt., az Il Ferro Kereskedelmi Ipari és Szolgáltató Kft., a Középületépítő Zrt., a Piszke Papír Zrt., a Szobi Szörp Gyümölcsfeldolgozó Zrt., a TVNET Számítástechnikai Kft., a Zala Bútorgyár Zrt., az Ipoly Bútorgyár Zrt. és az Első Pesti Borház Kereskedelmi Zrt.
Százmilliónál nagyobb tartozása van egyes önkormányzatoknak, például az az alsóvadászinak vagy a nickinek, valamint iskoláknak, alapítványoknak és egyéb szervezeteknek is, köztük a Magyar Televízió Nonprofit Zrt.-nek.
A vállalkozások között továbbra is megtalálhatóak a Tatabánya, Komáromi út 31. szám alá bejegyzett fura nevű cégek: ezúttal a Bedőlt 100306 Forsiets Pácban Lévő Kft., a Hasitasi Hatos Kft., a Mecsboksz 100812 Doowrekóp Kft., a Búgócsiga 100429 Draugyreg Kft., a Bedőlt Office Válságban Lévő Kft., a Rapidend Egy Válságban Lévő Kft., a Sokasara Szaturnusz Kft. és a Mecsboksz 100806 Aszrep Kft.
A magánszemélyek listáján most is szerepel Akkad Imad, aki arról híresült el, hogy 2008 decemberében a bírságokat is beleértve több mint 5 milliárd forint tartozással szerepelt az APEH nagy adósok listáján, most is rajta van az énekes Lang Györgyi, a celeb Gáspár Győző és Gáspárné Balla Beáta, valamint Földesi-Szabó László.
Az adatokat csütörtökön tették közzé a Nemzeti Adó- És Vámhivatal (NAV) honlapján.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.