Nem árulnak beszerzési ár alatt görögdinnyét a CBA és az Aldi üzleteiben - közölte a két üzletlánc kedden a Magyar Dinnyeszövetség elnökének korábbi kijelentésére reagálva. A Magyar Dinnyeszövetség korábban sérelmezte a két üzletlánc üzletpolitikáját, amely nyomán az elnök szerint jelentős kár éri a magyar termelőket.
Az Aldi és a CBA üzletlánc nagyon alacsony, 35 forintos kilogrammonkénti fogyasztói áron árulja a görögdinnyét, ami Simonka György szerint annyira alacsony, hogy az akár kimerítheti a beszerzési ár alatti értékesítést is.
Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetője azt mondta: egyetlen tulajdonosuk árulta a görögdinnyét néhány napig kilogrammonként 39 forintért, amíg egy nagyobb tételt el nem tudott adni. Ha ezt nem tette volna meg, akkor a dinnye jelentős része megromlott volna, hiszen a rosszabbra forduló idő miatt a forgalom csökkenésére lehetett számítani. A hálózat többi üzletében a görögdinnye normál kilogrammonkénti ára 49 forint, míg akciósan 45 forint. Hozzátette, hogy a 39 forintos ár sem minősül beszerzési ár alattinak. "Tisztességtelen magatartásnak tartjuk a beszerzési ár alatti fogyasztói árak alkalmazását, nem engedjük meg az üzleteinkben" - hangsúlyozta Fodor Attila.
A CBA üzletei franchise rendszerben működnek, így a termékek jelentős részét a tagok saját hatáskörben árazzák be. Néhány kivétel van, ilyenek például az akciós és stratégiai termékek.
Székács Tibor, az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt. ügyvezető igazgatója közleményében azt írta: az Aldi üzleteiben 2011. július 21. és 27. között akciósan 49 forintért kapható a dinnye, az Aldi mind az akció előtt, mind az akció után ennél magasabb áron kínálja a dinnyét. Ennek értelmében az Aldi a meghatározott 45 forintos legkisebb fogyasztói árhatár felett kínál görögdinnyét.
Az Aldi ebből a szempontból is törvénytisztelő magatartást követ, ezért nem értékesít görögdinnyét beszerzési ár alatt. Az üzletlánc törekszik arra, hogy a frissáru készleténél, különösen a zöldség és gyümölcs kínálatában minél magasabb legyen a hazai áruk aránya, ezzel is biztosítva vásárlói számára a hazai ízlésvilágnak megfelelő egészséges élelmiszereket, illetve ezzel is támogatva a hazai termelőket és a magyar munkahelyeket - közölte az ügyvezető.
Hozzáteszi: az Aldi az elsők között vállalta, hogy az áruházainak polcain kínált dinnyét teljes egészében magyar termelőktől származó forrásból biztosítja. "Vállalatunk a dinnye árát a magyar termelők által megajánlott ár alapján képzi, amely biztosítja a hosszú távú és kimagasló kapcsolatot magyar beszállítóival, hiszen a jó minőségű magyar termékek esetében az Aldi beszállítói számára megbízható üzleti partner és biztos felvásárló kíván maradni a jövőben is" - fogalmazott Székács Tibor.
A Magyar Dinnyeszövetség korábban sérelmezte az Aldi és a CBA üzletláncok által követett üzletpolitikát, amely nyomán Simonka György, a dinnyeszövetség elnöke szerint jelentős kár éri a magyar termelőket. Ezért Simonka György jelezte, hogy a Magyar Dinnyeszövetség, valamint a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) képviselői közösen bejelentést tesznek a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnál, továbbá a fogyasztóvédelmi hatóságnál annak érdekében, hogy vizsgálják ki az ügyet. Emellett kérik a kormányt, hogy állítson fel az eset kivizsgálására egy vizsgálóbizottságot és az Országgyűlés szakbizottságait is ugyanerre kérik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.