Diplomáciai szál a GMO-s vetőmagok ügyében
Hivatalos tájékoztatást kért az Egyesült Államok magyarországi nagykövetsége a Vidékfejlesztési Minisztériumtól a GMO-botrányban érintett két amerikai vállalkozás miatt – írja hétfői számában a Napi Gazdaság. Az ügyben már volt is egy találkozó, de ott a két ország génmódosított vetőmagokkal kapcsolatos eltérő politikája nem került szóba.
A találkozóval kapcsolatos információt az amerikai nagykövetség sajtóosztálya erősítette meg. A tájékoztatás szerint a konkrét ügyben kért tájékoztatást a diplomáciai képviselet, GMO-politikáról nem volt szó.
A két érintett cég egyébként a Pioneer és a Monsanto. A cikk szerint a teszteredményeket eddig mindkét vállalkozás megkérdőjelezte. A Monsanto egy akkreditált francia labor igazolását mutatta fel abban a bírósági keresetében, amelyben azt kérték: függesszék fel a cég vetőmagjainak megsemmisítését. A Pioneer visszautasítja a génszennyezés szándékosságával kapcsolatos találgatásokat is - írja a Napi Gazdaság.
Itthon több ezer zsák génszennyezett kukorica-vetőmagot találtak az elmúlt hetekben. Emiatt nemcsak a vetőmagot, hanem többfelé a szennyezett vetést is meg kell semmisíteni. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal július 20-án részletes ismertetőt adott ki honlapján a génmódosított (GMO) vetőmagokkal kapcsolatban.
A HVG értesülései szerint nemzetbiztonsági vizsgálat tárgya is lehet, miként került génszennyezett kukorica-vetőmag a földekbe. A gyanúba keveredett vetőmagmultik milliárdos perre elegendő adut húztak elő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.