2011. július. 21. 18:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 21. 18:13 Gazdaság

A BUX-nak is jótt tettek az EU-csúcsról érkező hírek

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 423,74 pontos, 1,97 százalékos emelkedéssel, 21927,69 ponton zárt csütörtökön nagyrészt a görög válsággal kapcsolatos EU-csúcsról érkező információk hatására. A részvénypiac forgalma 16,0 milliárd forint volt, a vezető részvények erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Pozitív hangulat alakult ki csütörtökön a részvénypiacokon miután nyilvánosságra kerültek az euróövezeti görög mentőcsomag egyes részletei a szakértők szerint. Az euróövezeti országok vezetőinek csúcstalálkozóján megvitatásra kerülő egyezménytervezet nyilvánosságra került részletei szerint az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) pénzügyi támogatási alap hitelkamatait 3,5 százalékban határoznák meg, ami Görögország mellett érvényes lesz a többi törlesztési nehézséggel küzdő országra, például Írországra, Portugáliára is.

A hitelek futamideje legalább 15 év lesz. Az EFSF-nek lehetősége nyílik majd a mentőcsomag-programban részt nem vevő országok bankjait is feltőkésíteni. Az EFSF a másodpiacon is vásárolhat majd államkötvényeket. Vaszkó Szabolcs, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője azt mondta, már pozitív hangulatban indult a kereskedés csütörtökön arra a szerda esti hírre, hogy Németország és Franciaország a csütörtöki euróövezeti válságcsúcs előtt megállapodásra jutott Görögország megsegítésének terveiről.

Hozzátette: ahogy közeledett az euróövezeti országok vezetőinek találkozója, bizonytalanság lett úrrá a piacokon. Csalódást okozott ugyanis az a kiszivárgott hír, miszerint a bankszektorra kivetett adó mégsem lesz része a görög mentőcsomagnak. Délutánra azonban ismét az optimizmus dominált a piacokon, amikor nyilvánosságra került, hogy hosszú távú, olcsó hitelhez juthat Görögország - mondta Vaszkó Szabolcs. Megjegyezte, hogy a magyarországi részvények is az európaiakhoz hasonlóan mozogtak.

Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető részvénypiaci elemzője kiemelte, hogy elsősorban a bankszektor részvényei emelkedtek a hazai és a nemzetközi piacokon is. Úgy vélte, ha a lendület megmarad, akár pénteken is emelkedés jöhet. Megjegyezte: a jó hangulat leginkább a devizapiacokon érződött. Vaszkó Szabolcs szerint a csúcstalálkozóról kiszivárgott hírek kicsit talán lenyugtatják a kedélyeket, a következő napokban a figyelem központjába az amerikai vállalati hírek kerülhetnek.

Varga Zoltán, a Quaestor elemzője azt közölte, hogy a csúcstalálkozóról kiszivárgott hírek hallatán fellélegeztek a pénzpiacok, a tőzsdék száguldani kezdtek, és az alacsony kockázatú devizákból kifelé kezdett áramlani a tőke. Ennek nyomán jelentős frankgyengülés és forinterősödés indult. Rámutatott, végre a hazai részvényindex is kivette a részét az emelkedésből, minden vezető részvény jól szerepelt, és jó esély van rá, hogy a pozitív hangulat a következő napokban is kitart, így további emelkedésre van kilátás.

A Mol 450 forinttal, 2,25 százalékkal 20450 forintra erősödött, 3,7 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 180 forinttal, 3,32 százalékkal 5600 forintra nőtt, forgalmuk 10,9 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 9 forinttal, 1,65 százalékkal 553 forintra emelkedett, forgalma 445,3 millió forint volt. A Richter papírok árfolyama 305 forinttal, 0,82 százalékkal 37400 forintra növelte értékét, a részvények forgalma 581,1 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 168,5 millió forintos forgalom mellett 200 forinttal, 1,09 százalékkal 18200 forintra csökkent. A BUMIX 1759,70 ponton zárt csütörtökön, ez 11,21 pontos, 0,63 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.