Gazdaság hvg.hu 2011. július. 06. 17:25

Gázvezeték-építési verseny

Saját jelöltjének teremt helyet a kormány a százmilliárdos üzlettel kecsegtető nemzetközi gázvezeték-beruházásokra. A nagy vesztes az Olajterv-csoport lehet.

Mire kiépítettek a gázvezeték- és gáztározó-építésben gyakorlatilag monopolhelyzetben lévő cégbirodalmát, kiszorulhat a piacról két milliárdos vállalkozó, Pap Géza és Seszták Tamás. A Pap többségi tulajdonában álló Olajterv Vagyonkezelő Zrt. és a Seszták nevével fémjelezhető HP Team Ipari és Energetikai Szolgáltató Kft. május végén kapta meg a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását az összefonódásra – csupán néhány héttel azt követően, hogy a Magyar Energiahivatal új szereplőnek, az Országos Villamostávvezeték Zrt.-nek (Ovit) adott engedélyt földgázszállításra. Az energiahivatali döntés illeszkedik a kormány terveibe, melyek szerint az állami Magyar Villamos Művek Zrt. a jövőben az áram- mellett a gázpiacon is szerepet kap. Az Ovit ugyanis az MVM leányvállalata.

Idén május 11-én fel is állt az Ovit földgáz-igazgatósága a gépészmérnök Gopcsa Péter vezérigazgató irányításával. A 64 éves Gopcsa korábban évtizedekig a Közgép Zrt. műszaki igazgatója volt. Az MVM elnök-vezérigazgatója pedig tavaly július óta Baji Csaba, volt paksi vezér, aki tisztségviselője volt a Fidesz-közelinek tartott szolnoki Axon-csoportnak, amely 1998-ban megvette az Inter-Európa Banktól az akkoriban még igencsak rossz állapotban lévő Közgépet. Bár a társaság ma már titokban tartja tulajdonosai kilétét, a Fideszhez közel álló szolnoki ügyvéd-üzletember, Nyerges Zsolt éppen június 1-jétől lett a Közgép igazgatóságának elnöke.

Az üzlet jelentőségéről további részleteket az e heti HVG-ben olvashatnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.