Elbocsátásokat hoz a népegészségügyi termékadó?
Túlzott mértékűnek tartja az édesiparra kivetni kívánt népegészségügyi termékadót az Édességgyártók Szövetségének elnöke.
Egyelőre különböző tervezet-szövegek keringenek különböző asztalokon, és ezek alapján próbál meg mindenki véleményt kialakítani - reagált az InfoRádiónak az Édességgyártók Szövetségének elnöke arra, hogy a kormány szeptembertől megadóztatná a cukros, a sós és a koffeines termékeket.
Ami ebből a koncepcióból ismertté vált, az az, hogy óriási, túlzott adóterhet akarnak az édesiparra tenni, ami komoly elbocsátásokat és gyárbezárásokat eredményezhet - véli Sánta Sándor, aki hozzátette: a fogyasztás továbbra is alacsony, ezért is jelentene komoly problémát egy ilyen adó kivetése.
Magyarországon már így is a legmagasabb, 25 százalékos áfa terheli az édesipari termékeket, és jelentős mértékben csökken irántuk a kereslet. Ezért sem támogatjuk, és nem is értjük az adó kivetésének az időzítését - hangsúlyozta a szövetség elnöke, aki hozzáfűzte: annak ellenére, hogy sok pozitív intézkedés történt és azt lehetett várni, hogy a fogyasztás élénkül, nem következett be növekedés.
Az elvi alapokkal nem értünk egyet, hiszen ezek a termékek önmagukban nem hordoznak egészségügyi kockázatot, kiegyensúlyozott táplálkozással és testmozgással kell párosítani a fogyasztásukat - mondta Sánta Sándor.
A cukrászoknak egyelőre fogalmuk sincs, mennyiben fogja őket érinteni a hamburgeradó. A Magyar Cukrászok Ipartestületének elnöke az InfoRádióban azt mondta: a tervezetben egyetlen olyan részt találtak, amely a cukrászatra vonatkozik. E szerint a cukrászati alapanyagokat és az előrecsomagolt süteményeket fogják sújtani a népegészségügyi járulékkal.
Szeretnénk együttműködni a rendelet megalkotásában, de sem a pékeket, sem a cukrászokat, sem pedig az édességgyártókat nem vonták be a folyamatba. A kormány szándékai valószínűleg tisztességesek, és szeretné növelni a bevételeket, mert az egészségügyi dolgozók bérét rendezni kell, de nem elfogadható az a módszer, hogy a fejünk fölött hoznak politikai döntéseket anélkül, hogy a szakma érdekeit figyelembe vennék - emelte ki Pataki János, aki hozzáfűzte: az adó mértékétől függ majd, lesz-e áremelés, és attól, milyen alapanyagok kerülnek az adó hatálya alá.
Az elnök szerint már a jelenlegi fogyasztói árak sem tükrözik azokat a ráfordításokat, amelyek az elmúlt hónapokban megnövekedtek. Nincs abban a helyzetben a cukrászat, hogy meggondolatlanul árat emeljen, mert a kereslet nagy mértékben csökken, ettől függetlenül azonban valószínűleg árat kell emelni - fűzte hozzá Pataki János.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.