2011. június. 20. 21:53 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 21. 05:21 Gazdaság

Londoni elemzők: egyelőre marad az MNB-kamat, később kamatemelés lehet

A következő hónapokban "szilárdan" a jelenlegi 6,00 százalékos szinten marad a magyar jegybank alapkamata - vélekedtek az MNB monetáris tanácsának hétfői - a kamatot változatlanul hagyó - ülése és az azt követő sajtótájékoztató után londoni felzárkózó piaci elemzők.

Az MNB távlati kamatpályájának várható irányáról több citybeli elemző is úgy vélekedett, hogy az inflációs és a piaci kockázatok miatt nagyobb az esélye az emelésnek, mint a csökkentésnek, de azok a szakértők is hosszabb távú kamattartást jósoltak, akik szerint a monetáris tanács megfelelő körülmények esetén egyébként hajlamos lehet az enyhítésre.

A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői kommentárjukban kiemelték, hogy az MNB valamelyest emelte 2012-re szóló inflációs jóslatát, és ezzel egy időben kissé csökkentette a gazdasági növekedésre adott becslését.

A ház szerint a növekedési előrejelzés lefelé módosítása jórészt a háztartási fogyasztással és az állóeszköz-beruházásokkal kapcsolatos borúlátóbb kilátásokat tükrözi. A JP Morgan elemzői szerint e gyengeségek részben strukturális jellegűek, így a potenciális GDP-növekedés is valószínűleg gyengébb lesz a korábban gondoltnál.

A cég citybeli szakértői mindazonáltal továbbra is azon a véleményen vannak, hogy - bár a következő hónapokban az MNB-alapkamat "szilárdan" a jelenlegi szinten marad - a magyar jegybank következő kamatmódosítása nagyobb valószínűséggel lesz emelés, mint csökkentés.

A JP Morgan elemzői elismerik, hogy ez ellentétben áll a piaci árazással, amely inkább kamatcsökkentési várakozást jelez. A cég azonban jelenleg negyed százalékpontos kamatemelési előrejelzést tart érvényben az idei negyedik negyedévre, azzal a véleményével indokolva ezt a prognózist, hogy az éves összevetésű infláció ősszel 4,5 százalék körüli szintre gyorsul vissza, és a 3 százalékos cél felett marad a jövő év egészében is.

A ház elemzői ugyanakkor elismerték azt is, hogy "jó esély" van a jelenlegi MNB-kamat fenntartásának az idei év végéig, ha a belső kereslet továbbra is "csalódást keltő" marad, vagy ha a nyersanyagárak nem közelítik meg az idei év korábbi szakaszában elért csúcspontjaikat.

A JP Morgan szakértői közölték, hogy visszavették az euróövezeti jegybank irányadó kamatára adott, 2012 végére szóló előrejelzésüket az eddigi 2,75 százalékról 2,50 százalékra, és ezzel összhangban negyed százalékponttal 6,50 százalékra csökkentették a jövő év végi MNB-kamatszintre adott prognózisukat (amely azonban így is fél százalékpontos kamatemelést valószínűsít 2012 végéig). Ugyancsak inkább távlati kamatemelésre, semmint kamatcsökkentésre látnak nagyobb esélyt a Morgan Stanley bankcsoport londoni elemzői.

A ház felzárkózó piaci szakértői hétfői kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy Simor András MNB-elnök sajtótájékoztatójából kitűnt, mennyire fontos szerepe van a kockázati megítélésnek a magyar jegybank döntéshozatalában. "Ez nem újdonság, de emlékeztető arra, hogy még a vártnál alacsonyabb növekedés és infláció sem lenne elégséges a pénzügypolitikai enyhítéshez, amíg az MNB úgy érzi, hogy a forint sebezhető a külső sokkoktól" - fogalmaztak a Morgan Stanley londoni elemzői.

A cég szerint jóllehet mind a növekedési, mind az inflációs adatok a monetáris tanács enyhítésre hajló tagjainak kedveztek az utóbbi időben, a kamatemelés kockázatát azonban a ház elemzői változatlanul nagyobbnak tartják, mint a kamatcsökkentését, tekintettel a folytatódó piaci feszültségekre és a felfelé ható inflációs kockázatokra. A Morgan Stanley londoni elemzői azonban "legalább a következő néhány hónapra" a kamatstabilitást nevezték hétfői kommentárjukban a legvalószínűbb monetáris pályának.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői hétfő esti kommentárjukban közölték: a májusi inflációs lassulás és a növekedési előrejelzés visszafogása után sem érzékelik annak jelét, hogy a monetáris tanács hajlamosabbá válna az enyhítésre. Ennek alapján a GS szakértői fenntartották azt a prognózisukat, hogy az MNB az év végéig nem módosítja alapkamatát. A ház elemzői ugyanakkor látják annak kockázat, hogy a monetáris testület esetleg "foglalkozni kezd a kamatcsökkentés gondolatával", ha a növekedési adatok folyamatosan gyengülnek, és a korábbi ársokkok hatásai ezzel egy időben halványulnak.

Mivel azonban az euróövezeti költségvetési válság továbbra is megoldásra vár, és a közép-kelet-európai térség más jegybankjai már emelnek, vagy emelést terveznek, az MNB várhatóan elsődleges fontosságot ad a pénzügyi stabilitásnak és a forintárfolyamnak, és így óvakodni fog a forintgyengülés megkockáztatásától - fogalmaztak hétfői kommentárjukban a Goldman Sachs londoni elemzői.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.