Magyarország az önkormányzati bérekben elmarad Szlovákiától és Csehországtól
Az állami szerveknél dolgozók átlagosan bruttó 232 ezer forintot keresnek Magyarországon, ez magasabb a 216 ezer forintos szlovák, de alacsonyabb a 257 ezres cseh bruttó átlagfizetésnél - derül ki a Workania állásportál által működtetett fizetesek.hu legfrissebb felméréséből, amelynek eredményeit pénteken hozták nyilvánosságra.
A kutatók azt vizsgálták, hogy milyen jövedelmekkel rendelkeznek a különböző munkakörökben dolgozó állami alkalmazottak Magyarországon, és az adatokat összehasonlították Csehország és Szlovákia hasonló jellegű tényszámaival. Az önkormányzati szerveknél dolgozók körében Magyarország már csak a harmadik, az itt dolgozók átlagjövedelme bruttó 174 ezer forint, Szlovákiában bruttó 198 ezer forint, Csehországban 240 ezer forint.
A munkakörök szerinti összehasonlítás szerint a főosztályvezetők átlagjövedelme a legmagasabb, bruttó 587 ezer forint. Csehországban bruttó 468 ezer, Szlovákiában 368 ezer forintot keresnek átlagosan ilyen pozícióban. Az állami szerveknél dolgozó osztályvezetők átlagosan bruttó 372 ezer forintot keresnek itthon, Csehországban 271 ezer forintot, Szlovákiában 159 ezer forintot.
A polgármesteri hivatalokban osztályvezetői pozícióban dolgozók bruttó 328 ezer forintot visznek haza átlagosan, Csehországban bruttó 340 ezer forintot, Szlovákiában 303 ezer forintot. A szakreferensek havi átlagfizetése bruttó 244 ezer forint, Csehországban bruttó 231 ezer, Szlovákiában bruttó 158 ezer forint.
A főmunkatársi besorolásban dolgozók átlagosan bruttó 223 ezer forintot keresnek, Csehországban bruttó 275 ezer, Szlovákiában bruttó 190 ezer forintot. Előadóként átlagosan elérhető jövedelem Magyarországon havi bruttó 160 ezer forint, Szlovákiában 175 ezer forint, az ügykezelők pedig átlagosan havi bruttó 135 ezer forintot kapnak a fizetési napokon, míg Csehországban havi bruttó 210 ezer forintot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.