A kereskedési rendszer cseréjének üzleti modellje lesz a témája a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) szeptember 6-ra összehívott rendkívüli közgyűlésének - közölte a BÉT csütörtökön a honlapján.
A BÉT részvényesei az április 29-én tartott éves rendes közgyűlésen hatalmazták fel az igazgatóságot, hogy dolgozza ki az üzleti modell részleteit, és azt egy következő, rendkívüli közgyűlés elé terjessze elfogadásra.
A kereskedési rendszer cseréjéről mintegy másfél éve folyik vita és egyeztetés a BÉT menedzsmentje, illetve a részvényesek és a piaci szereplők között. A tőzsde vezetése elkötelezett a rendszer cseréje mellett, ugyanakkor arra törekszik, hogy a döntés piaci konszenzuson alapuljon. A csere ellenzői egyrészt a mostani rendszer hibátlan és olcsó működésével érveltek korábban, másrészt attól tartanak, hogy sérülhet a hazai szereplők érdeke.
A tőzsde jelenlegi MMTS rendszerének cseréjét az indokolja, hogy a Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetség (CEESEG), amelynek a BÉT is tagja - a bécsi, a prágai és a ljubljanai tőzsdék mellett - , közös kereskedési platform kialakítására törekszik. A közös rendszerre való átállást a BÉT áprilisi közgyűlésen elfogadott, 2011-2015-re szóló stratégiája is leszögezi. A bécsi és a ljubljanai értéktőzsdén a Xetra rendszer működik, ezt fogják várhatóan bevezetni a budapesti és a prágai tőzsdéken is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.