Erősödött a tokiói tőzsde
Vegyesen zártak szerdán a főbb ázsiai tőzsdék az előző napi kedvező amerikai makroadatokra elért látványos New York-i nyereségeket követve, és a makacsul magas infláció miatti kínai és indiai kamatemelési kilátások nyomása alatt.
Tokió erősödéssel zárt. A tőzsde vezető részvényeit követő Nikkei225 index 26,53 ponttal, 0,28 százalékkal 9574,32 pontra emelkedett, a tőzsde első szekcióján jegyzett összes részvény árfolyamát követő Topix index pedig 1,79 ponttal, 0,22 százalékkal 824,65 pontra erősödött. Az emelkedő részvények csoportját az áramszolgáltatók és a gázszolgáltatók vezették, nyomukban a precíziós gépgyártással és a szállítási eszköz- és járműgyártókkal. A vesztesek élvonalát az értékpapír kereskedők, valamint a Nintendo részvényét is tartalmazó vegyes csoport alkotta.
A Honda Motor részvénye 2,5 százalékkal erősödött, miután közölte, hogy belföldi termelése már ebben a hónapban visszatérhet a márciusi földrengés előtti szint közelébe, külföldi gyártása pedig augusztus-szeptemberre zökkenhet vissza a megszokott kerékvágásba. Az építőipari gépeket és járműveket gyártó Komatsu részvénye 1,6 százalékkal, a Hitachi Construction Machinery részvénye 1,3 százalékkal erősödött.
A fukusimai erőmű üzemeltetője a Tokyo Electric Power Company (TEPCO) részvénye újabb 30 százalék közeli árfolyam emelkedéssel tetézte előző napi látványos nyereségét, amit a károsultak kompenzációs tervének elfogadása váltott ki. Dél-Korea, Szingapúr, Tajvan és Indonézia szintén erősödött.
A tajvani index 0,03 százalékkal emelkedett. A HTC részvénye a napi 7 százalékos limittel esett, mivel befektetői kétségek támadtak egyes termékei vártnál alacsonyabb kereslete miatt. A világ második legnagyobb számítógép gyártója az Acer részvénye 0,8 százalékkal emelkedett. A vállalat csökkentette 2011-es táblaszámítógép notebook eladási prognózisát. A szöuli Kospi index 0,47 százalékkal emelkedett a vegyipari és szállítási részvények vezetésével. A Korean Air Line részvénye 3,23 százalékkal erősödött.
Hongkongban a Hang Seng index veszített, csakúgy, mint a kínai indexek. Kínában májusban 5,5 százalékos volt az inflációs ráta, 2008 júliusa óta a legmagasabb, ami kamatemelési kilátásokkal terhelte meg a befektetői hangulatot. Peking az infláció kordában tartását tekinti monetáris prioritásnak, ami azonban lassíthatja a világ második legnagyobb gazdaságának növekedési ütemét, nem kevés áttételes hatással a világgazdaság növekedésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.