A váratlanul rossz pénteki amerikai foglalkoztatási adatok nyomán most már meglehetősen egyértelmű, hogy az elmúlt hetekben "falnak ment" az amerikai gazdaság, és ez a monetáris enyhítés folytatásának lehetőségét veti fel - vélekedtek az új munkapiaci adatsort kommentálva londoni pénzügyi elemzők.
Az amerikai munkaügyi minisztérium pénteken közölte, hogy májusban 54 ezerrel nőtt a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban. Elemzők 160 ezres növekedésre számítottak. Áprilisban a felülvizsgált adatok szerint 232 ezerrel nőtt a nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak száma az előzetes 244 ezer helyett. Májusban 9,1 százalékos volt a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban az áprilisban felülvizsgált, az előzetessel megegyező 9,0 százalék után. Elemzők 8,9 százalékot vártak májusra.
A Capital Economics, az egyik vezető londoni gazdasági-pénzügyi elemző csoport az adatsor ismertetése utáni kommentárjában "nagyon kiábrándítónak" nevezte a múlt havi amerikai foglalkoztatási számokat, amelyek a cég szerint "bebetonozták" azokat a várakozásokat, hogy az amerikai központi kamatszint belátható ideig nem mozdul el a jelenlegi mélységekből. A Capital Economics szerint "kétségtelen" az is, hogy a friss adatok után nyomás nehezedik majd az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-re a mennyiségi enyhítés folytatása végett. A Fed likviditásinjekciójának jelenlegi, második adagja a tervek szerint június végén fut ki.
A ház szerint most már meglehetősen egyértelmű, hogy az amerikai gazdaság "téglafalnak ütközött" a múlt hónapban. Valószínűsíthető, hogy az idei második félévben újból gyorsulni kezd az amerikai növekedés a nyersanyagárak várható csökkenése és a japán földrengés-katasztrófához köthető fennakadások enyhülése nyomán, így a Fed jó eséllyel nem lép azonnal. A jelenlegi lassulás mértéke azonban immár komoly aggodalom forrása, különös tekintettel arra, hogy még jöhet egy nagyarányú költségvetési konszolidációs intézkedéscsomag is - áll a Capital Economics pénteki londoni elemzésében.
A ház szerint a Fed illetékeseit különösen aggaszthatja, hogy a munkanélküliség a "rossz irányba" - vagyis nem lefelé, hanem felfelé tart: a márciusi 8,8 és az április 9,0 százalék után májusban 9,1 százalék volt. A Capital Economics szerint ráadásul nem sok bizonyíték van arra, hogy a munkahelyteremtés ütemének lassulása összefüggésben lenne a japán természeti csapással, vagyis belső eredetű gyengeségről van szó.
Egy másik nagy londoni gazdaságelemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) pénteki kommentárja szerint az új amerikai foglalkoztatási adatsor várható következménye az lesz, hogy a monetáris politika a fejlett ipari térség nagy részében laza marad. A ház előrejelzése szerint a Fed az idén nem mozdítja alapkamatát, és a pénteki munkapiaci számok feléleszthetik a vitát arról is, hogy nincs-e szükség újabb mennyiségi enyhítésre az amerikai gazdaság növekedésének élénkítése végett.
A Moody's Analytics - a hitelminősítőt is birtokló Moody's Corporation gazdaságelemző részlege - pénteki kommentárjában úgy fogalmazott, hogy az 1930-as évek nagy depressziója óta nem látott súlyosságú amerikai recessziót a nagy depresszió óta nem tapasztalt gyengeségű kilábalás követi. A Moody's Analytics szerint az amerikai gazdaságnak meglehetősen rövid időn belül havonta legalább 300 ezer új munkahelyet kell teremtenie ahhoz, hogy a jelenlegi kilábalás ne bizonyuljon a legkiábrándítóbbnak az 1930-as évek nagy válsága óta.
Meredek indexcsökkenéssel indult a kereskedés az amerikai értékpapír piacokon pénteken. New Yorkban a kereskedés kezdetén a DJIA-30 index 0,80 százalékos, a S&P-500 index 0,69 százalékos, a Nasdaq Composite index 1,15 százalékos veszteséget mutatott. A piacok erőteljes negatív reakcióval fogadták a kiábrándító májusi amerikai foglalkoztatási adatokat. A nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak számának növekedése messze elmaradt a várakozásoktól, a munkanélküliségi ráta pedig a várt csökkenés helyett emelkedett.
Csütörtökön az indexek vegyesen zártak, a Wall Street vezető részvényeit a borús makrogazdasági kilátások terhelték meg, a fejlett technológiai részvények viszont már szerény nyereséget értek el. A DJIA-30 index 0,34 százalékkal 12.248,55 pontra, a S&P-500 index pedig 0,12 százalékkal 1.312,94 pontra gyengült, míg a Nasdaq Composite index 0,15 százalékkal 2.773,31 pontra erősödött.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.