Vállalkozások tucatjait és néhány bankot is megrázhat, ha nem sikerül értelmes megoldást találni a hónap elején csődbe menekült Vegyépszer Hungária Zrt. ügyében.
A cégnek becslések szerint nagyjából 8 milliárd forint szállítói követelésről kellene megállapodnia hitelezőivel, ám ennél jóval nagyobb a tét. Néhány pénzintézet összesen 40 milliárd forintnyi garanciát vállalt Vegyépszer-projektekhez. Az összeg jelentős részét lehívhatja az állami megrendelő Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. (NIF), arra hivatkozva, hogy a csődbe jutott kivitelező nem tud teljesíteni, tehát szüksége van a garanciára.
Ugyanakkor a garanciát nyújtók a törvény szerint nem vehetnek részt, így nem jogosultak szavazni a csődegyezségben. A jelek nem túl biztatóak számukra: a NIF HVG-nek adott válasza szerint „minden projekten minden jogos igényét érvényesíteni fogja, akár a bankgaranciák lehívása útján is”. A CIB Bank pedig perbe hívta a Vegyépszert.
Bár Vegyépszer-cégek létéről és milliárdokról van szó, a csődegyezséget nem befolyásolja a per, a kulcsszerep az egyezséget levezénylő vagyonfelügyelőé. Az ő kiválasztása nem teljesen szokványosan ment.
Hogy mindez mit jelent, és mi várható a pereskedéstől, arról részletesen az e heti HVG-ben olvashatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.