Elemzők: csökkenthet a külkereskedelmi többlet a következő hónapokban
A január-februári rekord után kissé csökkenthet a külkereskedelmi többlet a következő hónapokban, de év végén még így is a tavalyinál csaknem 2 milliárd forinttal nagyobb szufficittel zárhat a mérleg – vélekedtek elemzők a szerdán közölt külkereskedelmi adatokról.
Az idén az első két hónapban a külkereskedelmi mérleg aktívuma 1,232 milliárd eurót tett ki, 376 millió euróval többet, mint 2010 azonos időszakában - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán a részletes adatokat. A korábban közölt előzetes adatok szerint az aktívum 1,217 milliárd euró volt. Euróban számolva az idén az első két hónapban a behozatal 25 százalékkal, a kivitel 26,6 százalékkal nőtt 2010 azonos időszakához képest.
Barta György, a CIB Bank makroelemzője az MTI-nek elmondta: az áprilisban közölt előzetes külkereskedelmi adatok messze felülmúlták a piaci várakozásokat, így a most közölt részletes számok már nem okoztak nagy meglepetést. Kifejtette: az export és az import bővülése is kétszámjegyű volt, ugyanakkor a kivitel emelkedése volt dinamikusabb, így továbbra is a nettó export a növekedés fő hajtóereje.
A szakértő szerint ennek ellenére a következő hónapokban kissé visszaesik az export bővülésének üteme, csökkenthet a külkereskedelmi többlet. Ennek egyik oka, hogy Magyarország fő felvevőpiacain kissé megtorpant a növekedés – fűzte hozzá Barta György. Év végére szerinte 7,1 milliárd eurós külkereskedelmi pluszt vár, a 2010-es 5,15 milliárd euró után.
Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint az előzetesen közölt 1,217 milliárd eurós aktívum az exportnak a várakozásoknál nagyobb bővülése miatt lett magasabb, 1,232 milliárd euró az első két hónapban. Hangsúlyozta: ezzel történelmi magasságba szökött a külkereskedelmi többlet.
Az elemző szerint a szufficit dinamikus növekedésében egyrészt a gépek és szállítóeszközök - azon belül is a híradástechnikai hangrögzítő és – lejátszó készülékek – kivitelének bővülése, másrészt két – inkább átmenetinek mondható – hatás játszott szerepet. Ezek közül az egyik, hogy az energiahordozók importjának csaknem harmadát kitevő gázbehozatal több mint 40 százalékkal esett vissza, mivel a belföldi igények kielégítése a magyarországi készletekből történt februárban. A másik, hogy a gabona és gabonakészítmények exportjának volumene is jelentősen nőtt a világpiaci árak tartós emelkedése mellett.
Tóth Gergely szerint a következő hónapokban is tartós lehet a külkereskedelmi mérleg jelentős többlete, ugyanakkor további rekordszintek elérése még kérdéses.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.