Tovább javult a külkereskedelmi mérleg
A külkereskedelmi mérlegtöbblet 2010 első hét hónapjában 3,101 milliárd euró (847 milliárd forint) volt, 1,182 milliárd euróval (289 milliárd forinttal) több mint 2009 azonos időszakában − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes adatokat.
Az első becslés szerint az idén júliusban a kivitel értéke 5,86 milliárd euró (1 658 milliárd forint), míg a behozatalé 5,62 milliárd euró (1 588 milliárd forint) volt. Előbbi 18, utóbbi 21 százalékkal nőtt 2009 júliusához viszonyítva. A külkereskedelmi aktívum júliusban 241 millió euró (70 milliárd forint) volt. Ezzel az egyenleg 87 millió euróval (17 milliárd forinttal) romlott az előző év hetedik hónapjához képest. A júliusi kivitel 75, míg a behozatal 68 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.
Az előzetes adatok alapján 2010. január-júliusban a kivitel euróban 21, a behozatal 18 százalékkal nőtt a múlt év első hét hónapjához képest. A kivitel értéke az első hét hónapban 39 831 millió euró (10 883 milliárd forint), a behozatalé 36 730 millió euró (10 036 milliárd forint) volt. Az első hét havi egyenleg javult a 2009. január-júliusi 1 919 millió euróhoz (558 milliárd forinthoz) viszonyítva. (Az első hét havi részletes adatokat szeptember 30-án közli a KSH.)
Az idei év első hat hónapjában a külkereskedelmi terméktöbblet 2,860 milliárd eurót (777 milliárd forintot) tett ki, 1,270 milliárd euróval (306 milliárd forinttal) többet, mint 2009 azonos időszakában. Tavaly az első hét hónapban a kivitel volumene 18, a behozatalé pedig 25 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest. A külkereskedelmi mérleg 2,582 milliárd eurós (747 milliárd forintos) többletet mutatott, az előző év hasonló időszakának 136 millió eurós (31 milliárd forintos) passzívumához képest.
Optimista elemzők
Bár a külkereskedelmi mérleg júliusi havi többlete kisebb lett az elemzők által vártnál, a szakemberek nem aggódnak és továbbra is jelentős javulással számolnak. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint hosszú ideje először fordult elő, hogy az import dinamikája lényegesen gyorsabb volt, mint az exporté, ez a folyamat valószínűleg nem lesz tartós. Sem a fogyasztás oldaláról, sem a beruházások oldaláról nem látni ugyanis olyan fordulatot, amely indokolná, hogy az import a következő hónapokban is gyorsabban bővüljön az exportnál.
A havi, közel negyedmilliárd eurós mérlegtöbblet még így is jelentős, bár az elmúlt hónapokban ennek a duplájához szoktunk hozzá. Török Zoltán szerint a következő hónapokban visszatérnek majd az ennél nagyobb egyhavi többletek, és az a tendencia, hogy az export gyorsabban nő, mint az import. Török Zoltán az év végére 5,5 milliárd euró aktívumot vár a külkereskedelmi mérlegben.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint a növekedés mértéke továbbra is magas mindkét oldalon, bár ő a dinamika lassulásával számolt, mert az európai konjunktúra gyengülése miatt kevesebb megrendelés érkezik a magyar ipar felé. Az elemző szerint az egyhavi adat nem változtatja meg a távolabbi kilátásokról alkotott képet. Kondrát Zsolt a továbbiakban is azt várja, hogy lassulni fog mind az export, mind az import növekedési üteme − ennek a bázishatás miatt is be kell következnie egy idő után −, de havi szinten továbbra is aktívumot mutat majd a külkereskedelmi mérleg. Az MKB Bank Zrt. vezető elemzője az év végére 5 milliárd euró aktívummal számol, és jövőre is többletet vár.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.