2011. április. 19. 21:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 19. 21:30 Gazdaság

IMF: a jövő évi deficitcél teljesítéséhez végre kell hajtani a reformcsomagot

Az idei évre tervezett 2 százalékos többlet elérhetőnek tűnik a Nemzetközi Valutaalap szerint, ám a jövő évi deficitcél teljesítéséhez végre kell hajtani a reformcsomagot.

Az idei évre tervezett 2 százalékos többlet elérhetőnek tűnik, de a 2012. évi deficitcél teljesítéséhez  teljes maradéktalanul végre kell hajtani a költségvetési reformcsomagot - mondta Christoph Rosenberg, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi misszióvezetője a Dow Jones üzleti hírügynökségnek  Washingtonban. (Rosenberggel a hétvégén felvett interjút a Dow Jones kedden este hozta nyilvánosságra.)

Rosenberg kifejezetten üdvözölte a hiány csökkentésére kidolgozott Széll Kálmán-tervet és elmondta: a programban megjelölt lépések és az intézkedésekkel megcélzott területek összhangban vannak az IMF javaslataival. Egyben arra  figyelmeztetett, hogy a legnagyobb kihívás most a csomag tényleges végrehajtása.

Az IMF szerint amennyiben teljes egészében végrehajtják a Széll Kálmán-terv intézkedéseit és néhány további lépést is megtesz a kormány, az államháztartási hiány 2012-ben megközelítheti  a GDP 3 százalékát. "Ehhez azonban valóban ragaszkodni kell a tervekhez, sőt még azon is túl" - fogalmazott Rosenberg.

Az idei évre tervezett 2 százalékos államháztartási többletről szólva elmondta: "a mérleg javulása némileg eltakarja azt a tényt, hogy a költségvetés helyzete továbbra is gyenge, hogy különösen 2010-ben gyengült". Az IMF számításai szerint az - egyszeri tételek, mint a magánnyugdíjpénztárak állománya nélkül számított - strukturális hiány a GDP 2 százalékával romlott.

Rosenberg elmondta: a magas államadósság továbbra is korlátozza a gazdaságot, mivel az adósságot refinanszírozni kell és ez növeli az országnak a befektetői hangulat változásának való kitettségét. Mint megjegyezte, a magyar export jól teljesített az elmúlt időszakban, bár a belső kereslet gyenge, a munkanélküliség magas és szinte alig emelkedik a banki hitelkihelyezés.

Az elmúlt időszakban a fejlődő piacokat kedvezően érintette a fejlett országok lazább monetáris politikája, mivel jelentős mennyiségű külföldi tőke áramlott a fejlődő országokba. Rosenberg hangsúlyozta, hogy ki kell használni az alkalmat és keresztülvinni a reformokat. "Ha változnának a monetáris körülmények és a feltörekvő piacokról kivonulna a külföldi tőke, az különösen sebezhetővé tenné Magyarországot" - mondta Rosenberg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.