Király Júlia a válság két nagy tanulságáról
A válságnak két nagy tanulsága van: nem lehet nagymértékű külső eladósodásra támaszkodva stabil növekedést elérni, és nem lehet felelőtlen hitelezésre alapozott fogyasztásnövekedést megvalósítani - mondta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának tagja a 20 év múlva - vissza a jövőbe című tanulmánykötet bemutatóján szombaton.
A XVIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon tartott kerekasztal-beszélgetésen Király Júlia megismételte pénteki nyilatkozatát, amely szerint a kiszámítható gazdaságpolitika indíthatja be ismét a növekedést Magyarországon.
A jegybank alelnöke tanulmányismertetőjében elmondta: olyan 20 éves gazdasági pályát vázol fel a kötetben, amely "minden, csak nem kivételes", azaz normális, átlagos. Ebben olyan fejlődési pályán mozog a magyar gazdaság, ahol a fiskális fegyelem, a toleráns, piacépítő, azt szabályozó, ám nem megrendszabályozó állam stabil, jól működő tőkepiacot, versenyképes gazdaságot, fenntartható növekedést teremt - idézte írását a közgazdász.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.