Bár egyre több helyre utazunk – gyakran már télen is –, és mind divatosabbak az úgynevezett extrém sportok, kalandtúrák, a magyar turisták még mindig nem elég körültekintőek. Sokan vágnak neki biztosítás nélkül az útnak. Pedig utasbiztosítást ma már percek alatt, interneten, sőt még sms-ben is lehet kötni, s a piaci konstrukciók palettája is egyre színesebb.
Általában azokban a legkisebb a veszélyérzet, akik csak pár napra és nem nagy távolságra indulnak. A balesetek, betegségek, poggyászkárok azonban még az országhatáron belül sem kímélnek senkit, legfeljebb könnyebben boldogulunk itthon baj esetén, a saját nyelvünkön, a megszokott szolgáltatásokkal. (Bizonyos balesetek, betegségek ellátását például itthon még a társadalombiztosítás fedezi, csupán a csomagok ellopására terjedhet ki a klasszikus utasbiztosítás.) Ahogy azonban átlépjük az országhatárt már hatványozottan megnő a kiszolgáltatottságunk.
A klasszikus utasbiztosítás megkötése – asszisztenciaszolgáltatás, élet-, baleset- és betegségbiztosítási szolgáltatás, poggyászbiztosítás, illetve jogvédelmi szolgáltatás – szinte minden országban ajánlott. Attól függően azonban, hogy Európába vagy azon kívüli tájakra utazunk, eltérő kockázatokkal kell szembe nézni. S ezt természetesen a biztosítótársaságok is figyelembe veszik, ahogyan azt is, hogy aki mégis szerződne, milyen új szolgáltatás iránt érdeklődik.
Az utóbbi években folyamatosan alakul át az utazók kereslete, egyre többen jutnak el külföldre, nemcsak (a hagyományosan veszélyes) téli sportoknak hódolva, hanem különböző extrém sportokért is, a búvárkodástól a sziklamászásig. Már a téli sportok kockázataira kínált termékek is elkülönült csoportként jelennek a piacon, érthető, hogy a víz alá merülés, vagy éppen a magashegyi kerékpározás esetén egyetlen biztosító sem lenne bolond a hagyományos formában, a szokott díjakért biztosítást kötni.
A hazai biztosítók közül emiatt mind több dolgozn ki extrém sportokra szóló konstrukciókat, amelyekhez – nyilván jelentősebb felárral – speciális szolgáltatásokat is társítanak. Van olyan biztosítótársaság, amelynél például a búvárkodás szerelmeseinek nem kell külön sportbiztosítást kötniük, mert az utazási biztosításnak része a búvárkodás miatt esetleg szükségessé váló hiperbár-kamrás kezelés külföldön és Magyarországon. (Utóbbi abban az esetben, ha a tünetek csak közvetlenül a hazaérkezést követően jelentkeznek.)
A klasszikus utasbiztosításoknál a hagyományos élet-, baleset- és betegségbiztosítás gyakran összemosódik az asszisztenciaszolgáltatással. Ennek keretében ugyanis az utazó betegsége, balesete esetére több olyan szolgáltatást kínálnak a biztosítók, amelyek inkább asszisztenciának, segítségnyújtásnak mondhatók. Ilyen például a hozzátartozó értesítése, a hozzátartozó kiutazásának finanszírozása, vagy bizonyos esetekben az idő előtti hazautazással járó költségek átvállalása. De ide tartozik a beteg (esetleg holttest) hazaszállítása miatt felmerült költségek kifizetése is. Klasszikus balesetbiztosítási szolgáltatásként a biztosító kártérítést fizet baleseti rokkantság és csonttörés esetén. Amennyiben a legrosszabb következne be, úgy a törvényes örökös (vagy az előzetese kijelölt kedvezményezett) jut hozzá a biztosítási összeghez. A betegségbiztosításoknál természetesen nem biztosítható az utazás előtt már meglévő betegség külföldi kezelése, ahogyan a terhességgel kapcsolatos váratlan események sem.
A poggyászbiztosítási szolgáltatások közé tartozik a csomag sérülése, elveszése, eltulajdonítása miatti kár megtérítése. Ezért a biztosítás megkötésekor érdemes kiemelt figyelmet fordítani nem csak a teljes utazási csomag, hanem az egyes tárgyankénti limitek megfelelő kiválasztására is. Ugyanakkor tudni kell, hogy a biztosítók a poggyászbiztosításnál kizárják a kockázatból a nemesfémeket, gyűjteményeket, szőrméket, a készpénzt és az azt helyettesítő eszközöket, valamint korlátozottan vállalják a sporteszközök, ideértve a kerékpár, esetenként a fényképezőgép, videokamera biztosítását is.
Nem véletlen, hogy egyes társaságok éppen ezen kivételek egyik-másikára alkottak meg sajátos konstrukciókat. Így például létezik kiemelt poggyászbiztosítás a drága téli sportszerekre. Arra az esetre azonban nem alkottak még meg semmiféle biztosítási módozatot, amikor a kedvezményezettet bizonyíthatóan úgy éri kár, hogy az általa őrizetlenül hagyott helyről, netán a gépkocsijából lopják el az értékeket.
A digitális fényképezőgépek rohamos terjedése hívta életre azt a biztosítási konstrukciót, amely abban az esetekben segíti az ügyfelet, ha elvesznek az utazás során készített fénykép vagy videofelvételek. Ez nem is annyira rendkívüli eset, hiszen a flash típusú memóriakártyák, amelyeken a digitális fényképezőgépek, kamerák a képeket, adatokat rögzítik, kialakításuk, technológiájuk következtében előbb-utóbb tönkremennek. A sajátos biztosítási termék révén azonban pár száz forintos díj ellenében az adathordozón tárolt adatokat erre specializált szakemberek kimentik. A speciális technológiák és szaktudás igénybe vétele biztosítás nélkül több tízezer forint ids lehet kártyánként.
S ha már az egész utazást megkeserítő lopásoknál tartunk, érdemes figyelni azokra a praktikus szolgáltatásokra, amelyeket például a strandon történő lopás ellen kínálnak fel a társaságok. De szállodai-és kemping felelősségbiztosítás is létezik azokra a kínos esetekre, ha például a szálláshelyen törik el egy nyugágy vagy hibásodik meg a zár.
A klasszikusnak tekinthető utasbiztosítások közül ugyanakkor nem mindegyik tartalmaz úgynevezett külföldi jogvédelmi segítségnyújtási szolgáltatást. Ennek keretében gondatlanságból elkövetett bűncselekmény, szabálysértés esetén a limit erejéig a biztosító átvállalja a felmerülő ügyvédi, szakértői költségeket, illetve más esetleges kiadásokat – óvadékot, perköltséget, illetéket – is finanszíroz.
A márciusi földrengés idején Japánban tartózkodó magyar turista azonban hiába fordul biztosítójához. A váratlan, kivédhetetlen esetekben, amikor nukleáris sugárzás, háború vagy politikai zavargások okoznak károkat, a biztosító társaságok nem tartják a hátukat. Ahogyan akkor sem, ha a biztosítást megkötő ügyfélt jogellenes vagy súlyosan gondatlan magatartás, erősen ittas állapot, vagy kábítószer hatása miatt bekövetkezett öngyilkosság, esetleg annak kísérlete miatt éri kár.
Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a magyarok közül legfeljebb minden harmadik köt utazása előtt biztosítást. A könnyelműség, trehányság vétkét kis mértékben talán enyhítheti a tájékozatlanság. Többen azt hihetik, hogy a bankok által kibocsátott bankkártyákhoz kapcsolt utasbiztosítás kielégítő a külföldön leselkedő kockázatok kivédésére. Pedig ez távolról sincs így.
A bankkártyához kapcsolt utasbiztosítási szerződések az esetek túlnyomó részében a legolcsóbb, és éppen ezért a legkevesebb szolgáltatást és a legalacsonyabb limiteket tartalmazó csomagok. Nyilván ezek a semminél azért jobbak, de egyáltalán nem biztos, hogy az igényeknek és a szükségleteknek valóban megfelelnek. Már csak azért sem, mert a bankkártya, és a mellé adott szerződés egy főre szól, ami egy családi utazás esetében nyilván nem lehet elégséges.
Hasonló a tévhit azzal kapcsolatban is, hogy akinek van Európai Egészségbiztosítási Kártyája (melynek elődje az E-111-es nyomtatvány volt), megfelelő megoldást nyújt egy külföldi megbetegedés vagy baleset orvosi költségeinek megtérítésére. Ezzel szemben az európai egészségkártya az utasbiztosításokkal szemben többszörösen is hátrányban van. Európán kívül nem érvényes, külföldön csak meghatározott egészségügyi intézményekben használható fel, nem téríti meg az egyéb költségeket (például a mentés költségeit). Továbbá nem tartalmazza az utasbiztosításban foglalt asszisztencia-szolgáltatásokat, másrészt pedig mindig csak az adott országban érvényes szabályok szerint téríti meg a felmerült költségeket. Márpedig egy olyan országban, ahol a kezelés költségeiből akár 20-30százalékot is a betegnek kell önrész címén megtérítenie, így például már egy közepes műtét ránk háruló költsége is több millió forintos számlát eredményezhet. (Franciaországban egy síbaleset hozzávetőleg kétszer annyiba kerül, mint az Alpok olasz és az osztrák oldalán).
Utasbiztosítás tehát érdemes kötni, ma már nem is igényel sok időt, hiszen nem csak személyesen, hanem interneten és sms-ben is lehet szerződni. Ám nem szabad mindent a biztosítóra bízni! Vagyis van néhány dolog, amire mindenképpen érdemes külön is figyelni. Utazás előtt ajánlatos időben tájékozódni, hogy a kiszemelt ország mennyire veszélyes. (A Külügyminisztérium erről mindig ad tájékoztatást.) Ugyancsak érdemes figyelni azokra a fertőző betegségekre, amelyek az utazás céljául választott országokban, területeken gyakoriak. Orvosi javaslatra adott védőoltásokkal sok emetlenségtől megmenekülhetünk.
* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is
A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.