Az osztrák vállalkozásoknak akar előnyöket az építőipari szakszervezet
Az osztrák vállalkozások előnyben részesítése mellett érvelt a közpénzből megvalósuló megbízások esetében az osztrák Fa- és Építőipari Szakszervezet (GBH) a májusi munkaerő-piaci nyitással összefüggésben egy szerdai bécsi sajtótájékoztatón. A szakszervezet fel akarja hívni a figyelmet az ehhez rendelkezésre álló jogi lehetőségekre.
Az érdekképviseleti szervezet úgy látja, a korlátozások eltörlésének tényleges hatásait az osztrák munkaerő-piacra egyelőre nem lehet felbecsülni. Nemcsak "olcsóbb munkaerő" érkezésére lehet számítani, hanem arra is, hogy az eddiginél több külföldi vállalkozó jelentkezik ausztriai megbízásokra. „Különösen ezen a téren fontos a tisztességes verseny betartása az ausztriai munkahelyek és vállalkozások védelme érdekében” – hangsúlyozták.
A tisztességes verseny megkerülésének "praktikái" jelenleg is léteznek, különösen az építőiparhoz kapcsolódó iparágakban, az "ál egyéni vállalkozóktól" a szervezett feketemunkáig. A megbízókon múlik, akár állami szervek, akár magánszemélyek, hogy milyen céget kérnek fel – vélekedtek.
A közkiadásokból fedezett – vagyis állami, tartományi vagy önkormányzati – beruházások esetében a miniszterelnöki hivatal rendelete értelmében 2011 végéig százezer eurós értékhatár alatt szabad mérlegelés alapján döntheti el a megrendelő, hogy mely vállalat kapja a megbízást. Egymillió eurós értékhatárig legkevesebb öt céget kell felkérni ajánlattételre az építőipari beruházások esetében. A megbízások "túlnyomó része" az egymilliós határ alatti kategóriába tartozik - mondta Josef Muchitsch, a GBH alelnöke. Az értékhatár feletti megbízásoknál is van jogi lehetőség arra, hogy a kiírásokban "osztrákosabb" feltételeket szabjanak - mutatott rá. Így például környezetvédelmi szempontként figyelembe lehet venni azt, hogy milyen messziről kell az építőanyagot szállítani.
A kérdésre, miszerint a hazai vállalkozások előnyben részesítése nem ellentétes-e a munkaerő és a szolgáltatások szabad áramlásának uniós elvével, Josef Muchitsch azt mondta, más országokban is vannak hasonló jogi megoldások. Egy másik újságírói kérdésre, miszerint javaslatuk nem protekcionizmus-e, hozzátette: ő inkább egyfajta "Made in Austria" kampánynak tekinti.
A szakszervezet felhívta a figyelmet arra, hogy 2009. óta létezik egy "fehér lista", amelyen a legkevesebb három éve Ausztriában működő, köztartozással nem rendelkező, illegális foglalkoztatás miatt nem büntetett cégek szerepelnek. Ezt a magán megrendelőknek is figyelmébe ajánlják.
Egy önkormányzat számára fontos szempont lehet az is, hogy a helyi vállalkozások helyben fizetnek adót, egy magánszemély számára pedig az, hogy esetleges garanciális igényének is érvényt tudjon szerezni - érveltek a szakszervezeti vezetők.
A szakszervezet a bér- és szociális dömping elleni, az elmúlt napokban meghozott osztrák törvényt "a jó irányba tett lépésnek" tartja. A törvény értelmében a hatóságok szigorúbban ellenőrzik, hogy a külföldi cégek is betartják-e az ausztriai bér- és munkaügyi előírásokat. A GBH kiemelte, hogy a törvény az osztrák vállalatokra is vonatkozik, így első ízben teremt lehetőséget az előírt bér megfizetésének ellenőrzésére. Ha a gyakorlatban az eddigi lépések nem bizonyulnak elégségesnek, a szakszervezet újabb törvénymódosításokat javasol majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.