Nem államosítható a távhő árképzése
A fogyasztói árképzés teljes államosítása – a fogyasztók érdekeire való hivatkozással – életszerűtlen rendszert hívhat életre, a szolgáltatók pedig hosszútávon ellehetetlenülnek a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (MaTáSzSz) szerint.
Közleményükben kifejtik: ha az állam beavatkozással kívánja segíteni a polgárait, akkor a távhő áraknál a szabályozás helyett az ellenőrzés funkcióját látják életszerűbbnek, mivel így is kiszűrhetők azok, akik bármilyen okból visszaélnek a természetes monopol helyzetükkel.
Az energetikai – ezen belül a távhő – törvények módosításával, a kapcsolt energiatermeléssel összefüggő javaslatok alapvető céljaival egyet ért a MaTáSzSz, de a szakmai szervezet határozott véleménye, hogy a javasolt intézkedések tartalma és időhorizontja a javaslattevő kormány céljaival ellentétes hatást fog kiváltani.
Önmagában támogatható a kormányzati szándék, hogy a jelenlegi KÁT rendszere helyett új, jobb, igazságosabb szülessen, amelynek középpontjában a nemzeti - és ezen belül az állampolgári - érdekeknek kell állniuk. A konkrét javaslatokat megalapozó helyzetértékelést több ponton valótlannak, eltúlzottnak, illetve pontatlannak tartja a szövetség és felfedezni véli benne egyes érdekcsoportoknak a politikusok befolyásolására irányuló munkáját is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.