VHT: gyors intézkedések szükségesek a sertéságazat helyzetének javítására
Többek között az alapvető élelmiszerek 25 százalékos általános forgalmi adókulcsának (áfa) az uniós átlagra, azaz 10 százalékra csökkentését javasolta a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) legutóbbi, a hónap közepén megtartott elnökségi ülése a sertéságazat helyzetét elemezve.
A VHT vezető testülete a javaslattól még a fekete gazdaság és kereskedelem visszaszorítását is reméli, és annak legfontosabb eszközének tartja. Emellett a sertésszektor helyzetének megoldására kezdeményezi a kedvezményes kamatozású forgóeszközhitel meghirdetését állami garancia vállalással, továbbá a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által már meghirdetett, de az eddig még fel nem használt hitelállomány átcsoportosítását, a forgóeszköz hitel javára.
Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) támogatásokból megvalósult beruházások gyorsabb bírálatát, és elszámolását is szeretnék elérni a sertéstenyésztők. Szorgalmazza a VHT az idei évre meghirdetett állatjóléti támogatás előlegének kifizetését még ebben az évben, valamint az állatbetegségek megelőzését szolgáló támogatások kifizetésének megkezdését is. Javasolják még reklámkampányok szervezését a magyar termékek keresletének, fogyasztásának növelése érdekében.
A VHT elnöksége szerint ezek a javaslatok gyors és hatékony segítséget nyújtanának az ágazatnak, és a szükséges kormányzati intézkedések is rövid időn belül megvalósíthatók. Jelzi a szakmai szervezet, hogy az elnökség a sertéstermelés versenyképesség helyreállítása és növelése, érdekében egy hosszabb távra szóló stratégia kidolgozásán is dolgozik, amelyet hamarosan közzétesz.
A szakmai szervezet emlékeztet arra, hogy Magyarországon a sertésállomány az uniós csatlakozás idején regisztrált 6 millióról a felére csökkent. Az ágazat jelentős importra szorul, mind élősertésből, mind sertéshúsból. Az elmúlt időszakban a takarmányárak - amely a sertéshízlalás költségeinek 65 százalékát adja - csaknem megkétszereződtek, s ezzel elérték a 80 százalékos költséghányadot.
Ezzel párhuzamosan az élősertés értékesítési árai csökkentek. A fogyasztók bizalma megingott a dioxin botrány miatt, a kereslet növelése érdekében a kereskedelem akciós értékesítéseket hirdet. Ezek a jelenségek nem korlátozódnak Magyarországra, jellemzőek az EU egészére, de termelői felhalmozás hiányában a negatív hatás hazánkban az átlagosnál sokkal nagyobb.
A VHT sertéstartó tagjai pedig már kocakivágásról, a szaporítások leállításáról adtak tájékoztatást. Emellett a vágási célú értékesítési átlagsúly csökkenése is tapasztalható. A magyar sertésállomány csökkenése az export piacok megtartását is veszélyezteti, ugyanis külföldön a jó minőségű magyar alapanyag a keresett, ezt importból pótolni nem lehet.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.