Parlamenti képviselők furcsa értékpapír-befektetései
De mi fán terem az MNB-államkötvény? – vetődik fel a kérdés azokban, akik átböngészik Wintermantel Zsolt január végén közzétett 2010. évi vagyonnyilatkozatát. Eszerint a fideszes parlamenti képviselő újpesti polgármester tavaly év végén 7,3 millió forintot tartott e konstrukcióban – noha ilyen nem létezik – írja a HVG.
Államkötvényt csak az állam, míg MNB-kötvényt kizárólag az MNB bocsáthat ki – ezt a másoddiplomás közgazdász Wintermantelnak illett volna tudnia. Mások azzal nincsenek tisztában, hogy mi a különbség egy értékpapír névértéke és árfolyamértéke között – derült ki a HVG pontosító kérdéseire adott válaszokból. Pedig nem mindegy, hogy például egy OTP-részvényt a százforintos névértékén vagy az azt hétfőn közel ötvenhétszeresen meghaladó tőzsdei árfolyamán veszik számításba.
Hiába olvasható a vagyonnyilatkozati űrlapon feketén-fehéren, hogy az értékpapírban elhelyezett megtakarítást vagy egyéb befektetést (részvényt, kötvényt, részjegyet és nagy értékű biztosítást) névértéken kell feltüntetni, többen mégis árfolyamértéket szerepeltetnek. Kérdéses például, hogy Szabó Erika közigazgatási és igazságügyi, valamint Czerván György vidékfejlesztési államtitkárok – mint azt a HVG érdeklődésére sajtósaik még meg is erősítették – valóban OTP-részvényeik 7,3 milliós, illetve 6,7 milliós névértékét írták-e árfolyamérték helyett, az előbbiek alapján ugyanis bankpapírjaik 400 millió forintot értek volna.
A nyertes és vesztes képviselő-befektetőkről további részleteket a csütörtöki HVG-ben olvashatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.