Az élelmiszerárak felhajtják a magyar inflációt
Az élelmiszerárak két évvel ezelőtt látott drasztikus emelkedése most megismétlődik, hiszen a legjelentősebb élelmiszer termékek ára már az elmúlt hónapokban komolyan növekedett. Most azonban a kínai szárazság és az indonéz ciklonveszély még tovább fokozza a nehézségeket.
”Az élelmiszerek világpiaci árának folyamatos emelkedése egyre növekvő aggodalommal tölti el a világ döntéshozóit: a FAO, az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete nemrég már felszólalt az élelmiszerexport korlátozása ellen, és a davosi konferenciának is egyik központi témája az élelmiszerek világpiaci árának növekedése volt. A Föld népességének gyarapodása, az élelmiszerek alternatív felhasználása, valamint a bizonytalan időjárási körülmények miatt várhatóan ez a tendencia idén folytatódik, így a legtöbb élelmiszer termék árának további növekedésére számítunk” – mondta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
„Látnunk kell, hogy a Föld gyorsan szaporodó népességének ellátása egyre nagyobb nehézségeket okoz, ugyanakkor nem csak az emberi, de az ipari felhasználás is növeli az élelmiszerek – elsősorban a bioüzemanyaghoz felhasznált kukorica és cukor – iránti keresletet. Csak az elmúlt néhány évben megsokszorozódott az USA bioetanol felhasználása, aminek hatására egyre több termőterületen termesztenek kukoricát, más növények kárára. Ezzel szemben a klímaváltozás hatásai és az időjárási szélsőségek (rendkívüli esőzések, aszály, árvíz, belvíz) hatására lecsökkent a betakarított termés mennyisége – éppen tegnap vitte lejjebb készletbecsléseit az amerikai mezőgazdasági minisztérium –, és már most több országban exportkorlátozás van bizonyos élelmiszerekre vonatkozóan, ami jelentősen növeli a főbb élelmiszer termékek világpiaci árát” – magyarázta a szakember. „A lecsökkent élelmiszer-készletek ellenére is magas kereslet miatt a következő hónapokban az élelmiszerárak további növekedésére lehet számítani” – tette hozzá Horváth István.
„Magyarország szempontjából az élelmiszerárak emelkedése fokozott jelentőségű lehet az idén, hiszen tavaly éppen ez, illetve emellett az üzemanyagárak emelkedése járult hozzá leginkább a hazai infláció romlásához. Így az élelmiszerárak – elsősorban a búza – további emelkedése ronthatja az idei inflációs kilátásokat” – magyarázta Horváth.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.