Gazdaság Folk György / Brüsszel 2011. február. 04. 14:34

Matolcsy 250 milliárdos magyar krízisalapra tett javaslatot Orbánnak

A GDP 1 százalékát, vagyis körülbelül 250 milliárd forintos krízisalapot hozna létre Magyarország – jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Brüsszelben pénteken.

Már az idén működő válságalapot képezne az idei büdzsé pénzeiből Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, amelyről már megbeszéléseket folytatott Orbán Viktorral. Arra kértem a miniszterelnököt, hogy a jelenlegi költségvetési keretekből a kockázatok fellépése esetén felhasználható alapot hozzunk létre egy külön döntéssel – jelentette ki újságírók előtt a miniszter az EU állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján.

A kizárólag a minisztériumok és az államháztartás költségvetésből elkülönítendő mintegy 250 milliárd forintos stabilitási alap fő feladata az ország pénzügyi helyzetének biztonságossá tétele lesz – mondta Matolcsy.

Matolcsy György. Orbánnal már beszélt
Bánkuti András

A miniszter kijelentette, hogy mivel hazánk kizárólag a pénzpiacokról finanszírozza magát a kockázatok csökkentése érdekében szükség van új óvintézkedések megtételére. Hozzátette, a kétpilléres nyugdíjrendszerre történő visszalépéssel ugyan sikerült csökkenteni az adósságállományunkat, de továbbra is ki van téve hazánk a pénzpiacok hullámzásainak, amelyhez jó eszköz lesz a nemzeti válságalap.

Az új német versenyképességi javaslatcsomagról szólva, amely az eddigi gazdaságpolitikai szigort és az uniós válságalapot egészíti ki, Matolcsy kijelentette: egyetért az elvvel, hogy előbb az eurózónára alakítsák ki, majd később az új zónatagok vagy a nem eurót használó tagállamok számára is nyissák meg a csatlakozás lehetőségét. A hvg.hu kérdésére, hogy miként látja hazánk esetleges csatakozását az 17 eurót használó állam versenyképességi céljaihoz, kijelentette: minden attól függ, hogy pontosan mit tartalmaz és milyen ütemezéssel a végső változat, amelyet a tervek szerint a márciusi brüsszeli EU-csúcson véglegesítenek.

A pénzügyminiszteri tanács soros elnökeként hozzátette, túl a tavalyi válsághullámokon 2011-ben is nagy kockázatokat kell kezelnünk az európai gazdaságban, amely további lépéseket, intézkedéseket követel meg a pénzügyi stabilitás megerősítésére. “A legnagyobb óvatossággal és előrelátással kell kezelnünk a gazdasági és pénzügyi kérdéseket” – magyarázta Matolcsy.

Angela Merkel német kancellár hat pontos javaslata, amelyről előzetesen Nicolas Sarkozy francia elnökkel is egyeztetett, Matolcsy szerint fontos kezdeményezés, amelyre szüksége van Európának.

A nemzetgazdasági miniszter a korábbi EU-s gazdasági kormányzásra vonatkozó megállapodásokra reagálva úgy vélekedett, hogy a jelenlegi pénzügyi helyzetben a 2013-as céldátumnál előbb fel kellene állnia az uniós válságalapnak, amely a jelenlegi 450 milliárd eurós platform utódja lehetne. A nemzetgazdasági miniszter szerint jogos a németek és a franciák követelése, hogy ha ők pénzt tesznek a közös európai alapba, az eurózóna országai számára, az a pénzpolitikájuk szorosabb összehangolásával jár, elkerülendő a kockázati tényezők újratermelődését. Az OECD tagországok államadóssága 2014-ig meredeken nő, elérve a 100 százalékot, amely komoly kockázatot jelent, ami ellen tenni kell – vélekedett.

zöldhasú
Hirdetés