2011. január. 24. 16:29 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. január. 24. 16:22 Gazdaság

Rövidebb lehet a türelmi idő a nem fizető áram- és gázfogyasztóknál

A hatályos előírások miatt annyira megnőtt az egyes lakossági fogyasztók tartozása, hogy azt már a szociálisan rászorulók megsegítésére specializálódott szervezetek közreműködésével sem lehetett kezelni vagy kiegyenlíteni.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a szolgáltatókkal folytatott tárgyalások eredménye és a szociális területen dolgozó szervezetek visszajelzése alapján döntött úgy, hogy javasolja az Országgyűlésnek a földgázellátásról szóló 2008-as és a villamos energiáról szóló 2007-es törvény módosítását. Azon részeken változtatnák, amelyek a lakossági felhasználók kikapcsolásáról rendelkeznek az energiaellátásból. Ha a javaslatot megszavazzák, a türelmi idő a mostani 90-ről 60 napra csökken.

A szociális ellátórendszerben dolgozó szervezetek visszajelzései szerint a 90 napos kizárási moratórium túl hosszú - közölték a tárcától hétfőn. Ha azonban időben felveszik a kapcsolatot a fizetési nehézségekkel küszködő fogyasztókkal valamelyik szociális vagy karitatív szervezettől, akkor van esély arra, hogy rendezzék az adósságot - például a háztartás pénzének jobb beosztásával.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a védendő fogyasztókra vonatkozó rendelkezések módosítását is javasolja az előterjesztésben. Eszerint kizárólag azon fogyatékkal élő fogyasztók kapnának a kikapcsolással szemben teljes védelmet, akiknek élete vagy egészsége közvetlenül és igazoltan függ a villamosenergia-ellátás biztosításától. A földgázellátásban ilyen jellemzőkkel bíró fogyasztói kör nincs - írják a közleményben.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.