Az Emfesz nem értesült a gázkereskedelmi engedély felfüggesztéséről
A lakosságot is ellátó gázkereskedő Emfesz Kft. nem értesült arról, hogy a Magyar Energia Hivatal felfüggesztette volna a gázkereskedelmi engedélyét, a hivatal egyelőre csak azt erősítette meg, hogy vizsgálódik.
Az Emfesz kommunikációs tanácsadója, Gallyas Igor szerda reggel azt mondta, nem kaptak hivatalos értesítést arról, hogy az energiahivatal felfüggesztette volna a cég gázkereskedelmi engedélyét. Ugyanakkor megerősítette a Magyar Nemzet szerdán megjelent hírét, miszerint az FGSZ Földgázszállító Zrt. felmondta az Emfesz-szel kötött kapacitáslekötési és szállítási szerződést. A Magyar Energia Hivatalnál annyit mondtak: vizsgálat folyik az ügyben.
Az Emfesz december 22-én jelentette be, hogy egy vevői csoport mintegy hárommilliárd forint tartozása miatt kormányzati segítséget kért, és a kialakult helyzetről tájékoztatta a Magyar Energia Hivatalt. Kormányzati segítségként a földgáz utólagos kifizetésének lehetőségét kérték, hogy ne kelljen előfinanszírozni a vásárolt gázt. A két ünnep között az Emfesz már miniszterelnöki megbízott kinevezését kérte, de erre nem kaptak választ. Annyit tudnak, amennyit Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára a Hír TV egyik műsorában mondott: nem kap állami segítséget az Emfesz.– mondta Gallyas Igor.
Az Emfesz december 22-i közleménye szerint Pomázi Csaba több cége, a Dunacent Kft., az Energott Kft., az Alfa-Nova Kft., illetve a Szegedi Hőszolgáltató Kft., – Szekszárd, Szolnok, Szeged, Székesfehérvár, Dunaújváros, Tatabánya, és Győr távhőszolgáltatói – összesen mintegy hárommilliárd forinttal tartoznak a gázkereskedő Emfesznek.
December 28-án közleményben jelentették be, hogy Pomázi Csaba tulajdonos, valamint a nevével fémjelzett négy cég, a Dunacent Kft., az Energott Kft., az Alfa-Nova Kft., illetve a Szegedi Hőszolgáltató Kft. több százmillió forintos kártérítést követel a gázkereskedő Emfesz Kft.-től jó híre csorbítása miatt. A cégcsoport ezt december 27-én keltezett levelében jelezte Góczi Istvánnak, az Emfesz ügyvezetőjének, és követeléséről tájékoztatta – többek között – Szalay Ferenc szolnoki polgármestert (Fidesz) is, aki a levelet az MTI rendelkezésére bocsátotta.
Az Emfesz azért került nehéz helyzetbe – közölték december 22-én –, mert a fenti hárommilliárd forintos követeléssel szemben 1,1 milliárd forint kötelezettség keletkezett a Kelernél a Napi Földgáz- és Kapacitáskereskedelmi Piacon (NFKP) megkötött földgázvásárlási ügyletek elszámolásából. Ezért ebből a kereskedési rendszerből az Emfeszt kizárták. Az Emfesz Kft. 300 ezer lakossági, 300 önkormányzati, 1100 intézményi fogyasztót, hatezer kis- és közepes vállalkozást és több száz ipari céget lát el földgázzal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.