2011. január. 04. 08:25 Népszava Utolsó frissítés: 2011. január. 04. 08:17 Gazdaság

A Magyar Bankszövetség főtitkára a Magyarországba vetett bizalomért aggódik

"Vészesen fogy a magyar kormány gazdaságpolitikájával szemben a befektetői bizalom" - summázta a mára kialakult helyzetet Nyers Rezső. A Magyar Bankszövetség főtitkára a Népszavának adott interjúban hangsúlyozta, a modern gazdaság nagyrészt a bizalomra épül. Ezt viszonylag könnyű elveszíteni, de roppant nehéz visszaszerezni.

Nyers a bizalom fontosságát hangsúlyozta ki a lapnak adott interjúban. Úgy véli, enélkül nincsenek hosszú távú fejlesztések, fejlesztési tervek és beruházások, de gazdasági egyensúly sincs. "Ezért is alapvető fontosságú az, hogy az elkövetkező időszak gazdaságpolitikai lépései a bizalom helyreállítására törekedjenek és ezzel is igyekezzünk a gazdasági növekedés tartalékait kihasználni" - mondta a főtitkár. Arra a kérdésre, mely intézkedések rendítették meg Magyarország iránt a bizalmat Nyers Rezső azt mondta: a bizalom már a második Orbán-kormány előtt kezdett megrendülni "a költségvetési és a gazdasági egyensúly jelentős megbomlása miatt".

"Ennek oka a hibás gazdaságpolitika volt. A bizalom visszaszerzésére azonban már a második Gyurcsány-kormány is törekedett, még akkor is, ha lehet bírálni azt a módot, ahogyan ezt tette, vagyis azt, hogy nagyobbrészt a bevételi oldalra összpontosított a költségvetési egyensúly helyreállítása során, s ami ennél is nagyobb hiba volt, elmulasztotta a helyes lépésekhez a nélkülözhetetlen szakmai, társadalmi támogatást megszerezni" - vélekedett a Magyar Bankszövetség főtitkára, aki szerint a legfontosabb feladat lett volna, illetve lenne a költségvetés szerkezeti átalakítása. "Ezeket már a laikusok is fújják, talán unalmas, de akár így, akár úgy, ezek halaszthatatlanok: egészségügy, oktatás, az önkormányzati rendszer, az állami költségvetés alapvető korszerűsítése".

Nyers az interjúban beszélt az Orbán-kormány "csontváz kereső" akciójáról, mely szerinte a politika területe, "az elődök hibáztatásával mindenhol élnek". A "figyelmeztető jelek" kapcsán úgy fogalmazott: a csontvázak lázas keresése egyfajta figyelmeztető jel lehetett. "Egyrészt arra, hogy van egy erőteljes szándék a költségvetési mozgástér bővítésére, mégpedig a hiány növelésével. Szintén figyelmeztető jel volt az, hogy az új kormány elkövette azt a hibát, hogy a saját eredményeinket lebecsülte, a valóságosnál lényegesen rosszabb képet festett az ország állapotáról, ami érthetően bizalomgyengítő" - mondta Nyers, aki szerint a bankadó komolyan meggyengíti a bankrendszer jövedelmezőségét és ezzel együtt a "tőkehelyzetét és hitelezési képességét".

A bankadó és a válságadó hatásait boncolgató kérdésre a Magyar Bankszövetség főtitkára úgy vélekedett: a bankadók közvetlenül, de a legjelentősebb gazdasági ágazatokra, az energetikára, a telekommunikációra, a kereskedelemre kirótt úgynevezett válságadók közvetve érintik a pénzügyi szektort.

Az interjút teljes terjedelmében ide kattintva elolvashatja.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.