Újra alapkamatot emeltek Kínában
A kínai központi bank (PBoC) a hétvégén ismét kamatot emelt, a jegybanki alapkamat így alig két hónap alatt már másodszor nőtt a világ második legnagyobb gazdaságát működtető ázsiai országban, ahol egyre nagyobb gond az infláció.
A PBoC vasárnapi hatállyal, 25 bázisponttal 5,81 százalékra emelte az irányadó hitelkamatot, és ugyancsak 25 bázisponttal 2,75 százalékra emelte az irányadó betéti kamatot. A pekingi központi bank legutóbb október 19-én hajtott végre kamatemelést, közel három év óta először. Elemzők szerint a lépés arra utal, hogy a döntéshozók nem tartják hatékonynak a fogyasztói árak emelkedése ellen eddig használt eszközöket.
A fogyasztói árak gyors emelkedése novemberben két és fél éves csúcsra, 5,1 százalékra hajtotta fel a tizenkét havi inflációt. A drágulás szegény sorban élő kíniakak százmillióit sújtja. A szociális feszültségektől és a gazdaság túlhevülésétől tartó pekingi vezetés eddig főként hatósági árak bevezetésével és a hitelezés korlátozásával igyekezett kezelni az inflációt és gátolni a piaci buborékok kialakulását. A kereskedelmi bankok számára előírt kötelező tartalékrátát például december 10-én újabb 0,5 százalékponttal emelte a PBoC, az idén hatodszor, egy hónapon belül pedig harmadszor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.