Nagy magyar hozamok, aranyfényben úszott az idei tőkepiac
Ennek az évnek a fő témái a „W” alakú recesszió kockázata, az eurózóna válsága és a defláció veszélye voltak. Eközben a világ tőkepiacainak teljesítménye pozitív mérleget mutatott. Árfolyam-emelkedés volt mind a részvény-, mind a nyersanyagpiacokon, mi több, a hazai befektetők a dollár forinttal szembeni erősödésének köszönhetően a bemutatott számoknál is magasabb hozamokat érhettek el.
„Globális szinten idén a nyersanyagpiacon egyértelműen az arany, a részvénypiacokon pedig a feltörekvő országok teljesítettek a legjobban. A következő évre is optimistán tekintünk, és a részvénypiacok pozitív teljesítményének folytatására számítunk, ugyanakkor a várhatóan továbbra is növekedésben lévő világgazdaság nyersanyagigénye miatt a nyersanyagpiacokon az arany helyét átvehetik az energiahordozók és az ipari fémek” – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Az idei év tőkepiaci eredményei alapján megállapíthatjuk, hogy a fejlett országok közül az Egyesült Államok jelentette a húzóerőt, ami annak köszönhető, hogy láthatóan ők kezelték a leghatározottabban a válság teremtette megváltozott pénzügyi és gazdasági kihívásokat, így a világ legnagyobb gazdasága továbbra is 3 százalék körüli növekedési pályán maradt. Az eurózóna szempontjából az idei évet egyértelműen a tagországok válságainak túlélése jellemezte, ez pedig rányomta súlyát a régió részvényeinek teljesítményére.
Idén a tőkepiacokon egyértelműen a feltörekvő országok teljesítettek a legjobban. „Ha mélyebbre nézünk, akkor látható, hogy az ázsiai régió kiemelkedő tőzsdei teljesítményét az egész régióra jellemző kiugró gazdasági növekedés eredményezte, míg a Magyarországot is magába foglaló feltörekvő európai országok közül idén Oroszország, Törökország és Lengyelország teljesített a legjobban. A továbbiakban a feltörekvők közül elsősorban Oroszország és Brazília erősödésére lehet számítani. Továbbra is pozitívak a világgazdaság növekedési kilátásai, ami vélhetően fokozni fogja a nyersanyagok iránti keresletet – ennek pozitív hatásaiból pedig a brazil és orosz gazdaság, s az ott honos tőzsdei vállalatok várhatóan kiugró arányban fognak profitálni” – magyarázta Horváth István.
A fejlődő országok részvénypiaci teljesítményeit is elhomályosította azonban az arany, amely az idei év abszolút nyertese. A tipikusan menekülő befektetésnek tartott arany árának rekordszintre emelkedése annak köszönhető, hogy az év folyamán többször is felerősödtek az újabb recessziót vizionáló előrejelzések, majd a vezető jegybankok határozott inflációgyorsítást célzó intézkedései további lendületet adtak az arany árának. „Vélhetően a jövő évben ez a fokozott bizonytalanság csillapodni fog, ezért nem várjuk az aranyár további növekedését. Ehelyett elsősorban az energiahordozók és az ipari fémek iránti kereslet megugrására számítunk a már korábban említett, várhatóan növekvő nyersanyagkereslet miatt” – mondta el a szakember.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.