A Gazprom veszi meg a RUE földgázát
A svájci RosUkrEnergo (RUE) a Gazpromnak adja el az ukrajnai tárolókban lévő 12,1 milliárd köbméter gázát ezer köbméterenként 340-350 dolláros, de képlet alapján kiszámolt, s ezért esetleg még változó áron – közölte maga Dmitrij Firtas, a RUE 45 százalékos tulajdonosa.
Az eredetileg 11 milliárd köbméter gázt 2009 elején, az Európába irányuló orosz gázszállítások elakadásához vezető orosz-ukrán gázháborút követően adta át a a RUE-ban 50 százalékos résztulajdonos Gazprom az ukrán Naftogaz állami konszernnek, a RUE Naftogazzal szembeni 1,7 milliárd dolláros adóssága fejében. Az ukrán konszern igen kedvezményes, ezer köbméterenként 230 dolláros áron jutott a tárolóiban lévő 11 milliárd köbméterhez.
Az illetékes stockholmi választott bíróság 10 százalékos bírsággal tetézve, természetben a RUE-nak ítélte a tételt. A stockholmi döntés júniusban született meg, ezt követően fordult a RUE ukrajnai bírósághoz, amely november végén megerősítette a döntést. Az utóbbi azóta kifizette az 1,7 milliárdos adósságát és további 450 millió dollárt a RUE gázának tárolásáért és tranzitjáért, és további 810 millió dollárt fizetett a Gazpromnak. A Naftogaznak viszont korábbi vitákból eredő 197 millió dollárt kellett kifizetnie a RUE-nak.
A RUE-t 2004 nyarán hozta létre a Gazprom és a Centragas Holding AG paritásos alapon. A Gazpromé a cégből 50 százalék, 45 százalék Firtasé, és 5 százalék Ivan Fursziné, a Centragas kisebbségi részvényeséé. A cég létrehozásának fő célja az volt, hogy közvetítő legyen az Ukrajnába irányuló orosz gázszállításokban, amelyekről 2004-ben kötötték az előző hosszú távú szerződést. Firtas állítólag Viktor Juscsenko akkori ukrán államfő javaslatára került a sémába.
A Gazpromtól átvett, Ukrajna ellátása után megmaradt gázt a RUE főként Magyarországon és Lengyelországban értékesítette. Firtas érdekeltségébe tartozott Magyarországon az Emfesz, amely a piac közel negyedét látja el gázzal, de a közvetítői szerepe megszűntét követően a magyar céget annak vezetője eladta egy vélhetően szintén orosz érdekcsoportnak.
Tavaly januárban az ukrajnai belpolitikai harcok közepette Julija Timosenko akkori kormányfő néhány hetes háborúság után új hosszú távú szerződést írt alá a gázszállításokról, s egyik fő követelése a közvetítők kiiktatása volt, s az orosz fél ezért kiiktatta az új szerződésből az addig közvetítőként szereplő RUE-t.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.