Gazdaság hvg.hu 2010. december. 03. 13:05

Meghúzta a vészharangot a hitelminősítő

Az eurózóna peremországainak adósságválsága a bankok helyzete miatt nem enyhül - figyelmeztetett a Standard & Poor's.

A nemzetközi hitelminősítő csütörtökön közzétett figyelmeztetése szerint vizsgálja a görög államadósság kockázatait, és három hónapon belül várhatóan tovább rontja a görög kötvények besorolását. Az S&P rendszerében jelenleg BB pluszos kategóriába sorolt, befektetésre már nem ajánlott görög állampapírok egy esetleges leminősítést követően BB osztályzatot kapnának.

A Standard & Poor's negatív döntésével a már most bóvlinak minősített állampapírok kockázati felára még jobban megugrana, s ez akár a készülő költségvetés mérlegét is felboríthatná. A görög központi kiadások piaci finanszírozását nemcsak ez, de az eurórégió más adósságválságba sodródott peremországaival kapcsolatos hírek is drágítják.

A 85 milliárd eurós ír mentőcsomag bejelentése feletti izgalom még el sem ült, amikor az S&P a hét első felében az A-osztályzatú portugál adósságbesorolás negatív felülvizsgálatáról döntött. A hitelminősítő szerint a portugál kormány mindeddig nem sokat tett a válsághelyzet megoldásáért, s ezzel csak növelte a csődkockázatokat. Egyre gyakoribbak azok a szakértői vélemények, amelyek szerint Portugáliának is szüksége lesz egy mentőcsomagra, sőt sokan már Spanyolországot is esélyesnek tartják egy eurózónás segélyre.

Az EU által erre a célra a múlt hét végén létrehozott alap, a 2013-tól működésbe lépő Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) azonban aggályokat vet fel a nemzetközi hitelminősítő szerint. A rendszer jelenlegi formájában az állami hitelezők befektetéseit akár a privát kötvénytulajdonosok kárára is garantálja. Az S&P legújabb elemzésében arra figyelmeztet, hogy az ESM a bankok és hedge fundok tulajdonában lévő állampapírok visszavásárlási esélyeit rontja. Ez, nem meglepő módon, a pénzintézetek hitelességének sem használ, s csak még nagyobb bizalmatlanságot, végső soron pedig magasabb finanszírozási költségeket jelent. A jelenleg BB, illetve BB plusz (azaz szintén bóvli) adósosztályzatú görög bankok, a National Bank of Greece, az EFG Eurobank, Az Alpha Bank és a Piraeus Bank besorolásának felülvizsgálatát épp ezért indította el az S&P.

A görög állam és a bankrendszer leminősítésének lehetősége csak fokozta a pánikot az eurózóna államkötvénypiacán - a peremországok állampapírjainak nem teljesítése elleni biztosítás (CDS) költsége az egekben van. Mivel egy esetleges portugál, ír, görög vagy spanyol államcsőd az eurózóna egészét megrengetné, a kockázatokat másutt, többek között a német állampapírpiacon is elkezdték beépíteni az árakba. A német és francia állampapírok CDS-felárai a hét közepére féléves rekord közelében jártak, mielőtt kisebb korrekcióba kezdtek.

Az 5 éves lejáratú portugál kötvények CDS-felára 18 bázisponttal 430 bázispontra mérséklődött pénteken; az ír és a spanyol CDS-ek ennél jóval kisebb mértékben, de szintén korrigáltak a korábbi csúcsokról.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.