2010. november. 30. 12:33 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 30. 12:53 Gazdaság

ÁSZ: integrált programok hiányoznak az EU-támogatások felhasználásához

Becker Pál, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója az Országgyűlés európai ügyek bizottságának keddi ülésén úgy fogalmazott: bár tavaly jól kihasználta Magyarország az EU strukturális alapjai nyújtotta támogatásokat, hatékonyabb lett volna, ha a fejlesztéseket összehangolják és egységes, integrált programba fogják össze.

A főigazgató közölte: a strukturális alapokat főként közlekedési és gazdaságfejlesztési célokra vették igénybe. A kohéziós alap támogatásait a strukturális alapokénál sokkal kevésbé sikerült jól kihasználnia Magyarországnak az elmúlt évben - tette hozzá.

Mint kifejtette: az uniós támogatások felhasználásánál egyebek mellett problémát jelent a kapacitáshiány, a fluktuáció magas szintje, az ellenőrzési és a monitoringrendszer hiányos működése és a szabálytalanságok kezelése; utóbbit az is megnehezíti, hogy a szabálytalanságoknak nincs egységes meghatározása az EU-ban. A nyilvántartási rendszer azonban egyre hatékonyabb, ami a folyamatos fejlesztéseknek köszönhető - fogalmazott.

A támogatások rendszere egy átláthatatlan erdő

A főigazgató megjegyezte, Magyarországon 2005 óta készítenek rendszeresen tájékoztatót az uniós források felhasználásáról, ezt a gyakorlatot jelenleg tíz ország követi. A dokumentum az uniós források felhasználásának nyomon követését segíti elő, a tájékoztató mindig az adott évre vonatkozó, ide kapcsolódó jelentésekből levont következtetéseket tartalmazza - mondta.

Hörcsik Richárd, a bizottság elnöke kijelentette: az emberek előtt az uniós támogatások rendszere "átláthatatlan erdőnek" tűnik, túlságosan bürokratikusnak tartják. Az új kormány igyekszik kiküszöbölni a bürokratikus hibákat - tette hozzá.

Általában az önkormányzatok nem arra pályáznak, amire valóban szükségük van, hanem arra, amire kiírják a pályázatokat - emelte ki Káli Sándor. Vinnai Győző szerint az önkormányzatok gyakran adósságokba verik magukat, amikor a pályázathoz szükséges saját erőt kell előteremteniük.

Becker Pál úgy válaszolt: önmagában még nem jelentene problémát, hogy a pályázatok miatt adósságokat halmoz fel egy önkormányzat, de ha nem megfelelő célra használja fel az uniós forrásokat, nem térül meg a befektetett pénz, és az adósság valóban gondot okozhat.

A támogatási rendszer hosszú átfutási ideje is komoly probléma, ami veszélyeztetheti az "egzisztenciákat", ha a pályázók korábban hiteleket vettek fel a támogatásokra számítva - jegyezte meg.

zöldhasú
Hirdetés