Bankszövetség: az EU „bankadójához” a kormányok nem nyúlhatnának
Az Európai Unió országaiban nem bankadót, hanem egy bankbiztonsági alap létrehozását tervezik, ami nem a költségvetési hiányok betömködését szolgálja, és amihez a kormányok nem is nyúlhatnának hozzá – szögezte le az M1 Ma Reggel című műsorában Müller János, a Bankszövetség vezető tanácsadója.
Müller János szerint, amennyiben a kormány a korábban ígért három évvel szemben meghosszabbítja a bankadót, akkor annak súlyos hatásai lesznek. Elsősorban bizalomvesztéssel jár majd, hiszen a befektetők nem fogják látni a kiszámíthatóságot. Ráadásul 2011 után hazánkban is be kellene vezetni azt a nemzetközi szabályt, ami arra vonatkozik, hogy a bankok tőkéjét, likviditását emelni kell. Ez pedig azzal jár, hogy az EU-tagállamokban a gazdasági növekedés csökkeni fog.
A világválság a bankokat eleve nehéz helyzet elé állította, de stabilan tudtak működni, mégis ott tartanak, hogy a bankszektor nulla eredménnyel zárja az évet, ami azt jelenti, hogy több pénzintézet veszteséges lesz. Müller János megjegyezte azt is, hogy a bankok a működési költségeiket már nem tudják tovább csökkenteni, többek között összesen ötezer embert bocsátottak el.
Varga Mihály azon kijelentésére reagálva – ami szerint a bankoknak is jobb, ha stabil az ország helyzete – a vezető tanácsadó elmondta, hogy persze, de a veszteséges bankok kénytelenek lesznek bevételeiket növelni. Ez pedig azt jelenti, hogy a többletterhek egy részét vagy egészét majd áthárítják a lakosságra, hiszen kötelességük a náluk elhelyezett betétek biztonságáról gondoskodniuk.
Krizsó Szilvia műsorvezető Orbán Viktor miniszterelnök magyarázatát is felhozta, vagyis, hogy a bankadó meghosszabbításával megvárják az Európai Unió elképzeléseit, és annak változata lenne a magyar bankadó. Müller János megjegyezte, ezt a kérdést nagyon fontos tisztázni. Az EU ugyanis nem bankadó, hanem egy bankbiztonsági alap létrehozását tervezi. Ez alapján a tagállamok nemzeti alapjaiba fizetnének be bizonyos összegeket a bankok, amihez a kormányok nem nyúlhatnának hozzá. A bankbiztonsági alap – amely nem a költségvetési lyukak betömködésére lenne – azt szolgálná, hogy egy esetleges újabb válság esetén a lakosságot ne kelljen terhelni.
Orbán Viktor miniszterelnök megszólalásaiban gyakran hivatkozik arra, hogy a Fidesz-kormány az általa kivetett bankadóval „élen jár” Európában, amely szerinte hasonló adó bevezetésére készül.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.