Londoni elemzők: a válságadók átmeneti jellege ellenére is kedvezők a magyar kilátások
Nem lehet kizárni, hogy két nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings és Moody's Investors Service novemberben visszaminősíti a magyar adósosztályzatokat.
A magyar kormány által kirótt válságadók átmeneti jellege ellenére is kedvezőbbek a magyar költségvetési kilátások, mint több környező országéi - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a piac nem jól látja a magyar költségvetés helyzetét.
Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság londoni stratégiai részlegének hétfői közép-kelet-európai devizapiaci körképe szerint nem lehet kizárni, hogy két nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings és Moody's Investors Service novemberben visszaminősíti a magyar adósosztályzatokat, és ez "kétségtelenül" nyomás alatt tartja a forintot a következő hetekben.
A cég londoni szakértői azonban a befektetőknek kiadott elemzésben felhívják a figyelmet arra, hogy az IMF minap közzétett új költségvetési figyelője Magyarország számára az idei évre 2,4 százalékos GDP-arányos elsődleges strukturális államháztartási többletet jelzett, miközben Csehországban 3,0 százalékos, Lengyelországban 4,3 százalékos az így számolt idei hiány.
Lehet, hogy a magyarországi költségvetési bevételeken belül a hazai össztermék 1,5 százalékának megfelelő hányad ered időleges adóforrásokból - amelyek 2013-tól kifutnak -, ám a kedvezőbb kiindulási helyzet ezt "több mint ellentételezi" - áll az RBC hétfői elemzésében. A ház mindezek alapján úgy vélekedik, hogy a magyar pénzügyi alapmutatókat a piaci szereplők "alábecsülik".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.