Magyarország továbbra is a "befektetésre ajánlott"-kategóriában
Magyarország államadósi megítélése továbbra is mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategóriában van, miután a Standard & Poor's - amely a Három Nagy közül a leggyengébb osztályzatot tartja érvényben Magyarországra - szerdán megerősítette magyar adósbesorolásait.
Magyarország szuverén hosszú futamidejű devizaadósságát a három cég - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég módszertanában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.
A "bóvli" - vagyis a befektetésre ajánlott szint alatti, spekulatív - sávba történő visszaminősítés kockázata a Standard & Poor's részéről áll fenn. Az S&P "BBB mínusz" szintű, negatív kilátású magyar osztályzata ugyanis a befektetési kategória legalsó fokozata. Ha a Standard & Poor's ezt a magyar besorolást rontja, azzal Magyarország ennél a cégnél elvesztené befektetésre ajánlott osztályzatát.
Jelenleg három EU-tagállamnak - Lettországnak, Romániának és Görögországnak - vannak nem befektetői ajánlású adóskockázati besorolásai. Görögország az egyetlen euróövezeti tagország, amelyre "bóvli" adósosztályzatokat tartanak érvényben a hitelminősítők.
Londoni elemzők változatlanul valószínűsítik, hogy a magyar költségvetési tervek bejelentése nyomán valamelyik hitelminősítő rontani fogja a magyar adósbesorolásokat, de az eddigi előrejelzések az S&P osztályzatrontását nevezték a legkevésbé valószínűnek, pontosan azért, mert ennél a cégnél a magyar besorolás épp a befektetői és a spekulatív sáv határán van.
Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság éppen szerdai londoni helyzetértékelésében fejtette ki azt a véleményét, hogy "nehéz lenne igazolni" Magyarország átsorolását a befektetésre nem ajánlott adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet "gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb". A cég londoni felzárkózó piaci elemzői szerint Magyarország a belátható jövőben "megengedheti magának" törlesztési kötelezettségei teljesítését, és nem okoz számára sok nehézséget a befektetői tőke bevonása sem.
Az RBC Capital Markets szerint ugyanakkor az "nagyon valószínűnek tűnik", hogy a másik két cég közül "legalább az egyik" még ebben a hónapban leminősíti Magyarországot.
Erre a Moody's részéről látszik nagyobb esély. A Moody's Investors Service ugyanis július végén közölte, hogy leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország adósbesorolását, arra a véleményére hivatkozva, hogy az IMF és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedtek a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanságok.
A Moody's addig is negatív kilátást tartott érvényben a magyar államadósi besorolásra, a július végén bejelentett leminősítési felülvizsgálat azonban a negatív kilátásánál jóval erőteljesebb jelzés arra, hogy a cég belátható időn belül ronthatja a magyar adósosztályzatot. A londoni elemzői közösség ennek alapján mindenekelőtt a Moody's magyar adósosztályzatának visszaminősítését valószínűsíti.
Az RBC Capital Markets ugyanakkor szerdai elemzésében kiemelte, hogy a Fitch Ratings már 2009 eleje óta negatív kilátást tart érvényben a magyar besorolásra, így "régóta esedékes", hogy ez a cég is "tisztázza" álláspontját a magyar szuverén osztályzattal kapcsolatban. A magyar államadósság-törlesztési kockázatokra köthető biztosítási tranzakciók (CDS) londoni piaca ugyanakkor jól fogadta, hogy a Standard & Poor's szerdai bejelentése nyomán a magyar adósság változatlanul mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítőnél befektetésre ajánlott szinten van.
A CMA DataVision, az egyik legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató cég kimutatása szerint a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) árazása 278 bázispont környékén mozgott a szerdai londoni kereskedés késői szakaszában, hetek óta először süllyedve a 280 bázispontos szint alá.
A magyar CDS-díjszabások - időnkénti jelentősebb ingadozásokkal - hosszabb időtávot tekintve egyébként is folyamatosan javulnak. Október elején 320, szeptember végén 340, szeptember elején még 370 bázisponthoz közeli magyar CDS-árfolyamokat mértek a londoni piacon.
A szerdára kialakult árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők jelenleg 280 ezer eurónál valamivel kevesebb éves díjat kérnek minden 10 millió euró magyar államadósság után a befektetőktől az irányadó ötéves futamidőre. A magyar CDS-kontraktusok így most hozzávetőleg 42 ezer euróval olcsóbbak, mint egy hónapja, és több mint 90 ezer euróval olcsóbbak, mint két hónapja.
A CDS-díjszabások azt jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek adósságára az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. A magyar CDS-árazás a súlyos adósság- és költségvetési gondokkal küszködő, euróövezeti tag Görögország CDS-díjszabásainak alig a harmada.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.