2010. október. 08. 13:37 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 08. 13:42 Gazdaság

Szándékosan gyengíthetik a devizákat a világ legfejlettebb országai

A legfejlettebb országok vezetői pénteki találkozóin szóba kerülhet a fizetőeszközök szándékos gyengítésének kérdése – írja a napi.hu.

A világ vezető pénzügyi hatalmai ma kísérletet tesznek a valutafeszültségek feloldására, amelyek a már egyébként lassuló és egyenetlen gazdasági fellendülés további visszafogásával fenyegetnek – számolt be a CNBC.

A G20 pénzügyminiszterek a hétvégi IMF és Világbank-üléssel párhuzamosan munkareggelit tartanak pénteken, a legfejlettebb országokat tömörítő G7 pedig zárt ajtók mögötti vacsorán vitatja meg a kérdést.

Várhatóan egyik eseményről sem adnak ki formális nyilatkozatot, azonban G20-tisztviselők szerint mindkét rendezvényen szóba kerülnek a devizakérdések, amelyek aktualitását az azzal kapcsolatos kétségek adják, hogy az országok szándékosan gyengíthetik fizetőeszközeiket az exportvezérelt növekedés javítása érdekében.

A hasonló viták kereszttüzében általában Kína áll, azonban most Japán is előtérbe kerülhet, a múlt havi jengyengítő intervenciója vagy az Egyesült Államok dollárgyengüléssel szembeni tétlensége is kritikus hangokat válthat ki.

A mindenki által vágyott globális gazdasági egyensúly elérése nem történhet meg a valutaárfolyamok egymáshoz viszonyított árfolyamának változása nélkül - mondta csütörtökön Dominque Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója.

A valutafeszültségek egy mélyebb problémára utalnak: a legfejlettebb gazdaságok nem nőnek elég gyors ütemben ahhoz, hogy csökkentsék a munkanélküliséget, annak ellenére, hogy a kormányok ezermilliárd dollárokat költöttek ösztönzésre – olvasható a napi.hu cikkében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.