Oroszország öt év alatt 50 milliárd dollárt vár a privatizációból
Oroszország öt év alatt 50 milliárd dollár bevételt vár a legnagyobb vállalatok és bankok állami tulajdonban lévő részeinek részleges privatizálásából – jelentette ki szerdán Alekszej Kudrin miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva szerdán.
Kudrin szerint az állam készen áll tulajdonrészei csökkentésére, és egyes részvénycsomagokat a célszerűség és a konjunkturális lehetőségek mérlegelése nyomán akár már az idén év végéig is áruba bocsáthatnak, noha az új privatizációs program elvben csak jövőre indul.
A pénzügyminiszter úgy vélekedett, hogy alapvetően kedvez a helyzet az eladásoknak, s bár világos, hogy a piac volatilitása egyelőre jelentős, de csekély változások nem befolyásolják az orosz terveket.
Vlagyimir Putyin kormányfő már jóváhagyta azon vállalatok és bankok listáját, amelyekben csökkentik az állami tulajdont – mondta Kudrin. Hozzátette, hogy a kormány nemrégiben még kiegészítette a korábban készült listát, de részletekbe nem bocsátkozott.
A korábban közzétett felsorolásban szerepelt egyebek között a kőolaj-vezetékeket építő és működtető Transneft, a kőolajat kitermelő Rosneft, a RusGidro, a világ egyik legnagyobb energetikai konszernje, a Sovkomflot, Oroszország legnagyobb hajózási vállalata, továbbá a VTB Külkereskedelmi bank és a Szberbank.
A részleges privatizációhoz a legközelebb a VTB bank áll, amelynek 10 százalékos részvénycsomagját az amerikai TPG befektetési alap szándékozik megvásárolni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.