Feléledőben a világot válságba rántó bankóriás
A második világháború utáni gazdaságtörténet legnagyobb pénzügyi és gazdasági válságát okozó Lehman Brothers befektetési banknak – két évvel a világot sokkoló csődje után – csaknem 20 milliárd dollár készpénze és félezer alkalmazottja van, miközben havonta 45 millió dollárt fizet menedzsereinek és tanácsadóinak – írja a Bloomberg.
Csődje után két évvel nem virágzik ugyan, de működik a Lehman Brothers: a csődvédelem alatt álló befektetési banknak csaknem húszmilliárd dollár készpénze van, és fizetési listáján mintegy 500 alkalmazott szerepel. Menedzsereinek és tanácsadóinak havonta mintegy 45 millió dollárt fizet ki a cég, amely több tízmillió dollárt költ havonta csődeljárására, ami legalább 2012-ig elhúzódik.
A pont két évvel ezelőtt, 2008. szeptember 15-én csődbe ment Lehman’s szokatlan stratégiát választott: Bryan Marsal vezérigazgató számos rosszul festő befektetést tart a cég portfoliójában, és ígéri, hogy ezek értékét meg fogja duplázni ahhoz képest, amennyit a sebtében való eladás hozott volna a konyhára. Lawrence A. Larose, a Winston & Strawn LLP cégjogásza szerint a társaság gyakorlatilag működő befektetési társaságként viselkedik, amelynek célja, hogy lassan megszabaduljon a világ számos pontján található dollármilliárdos befektetéseitől.
A következő öt évben 40-50 milliárd dollár bevételt szeretnének elérni eszközértékesítésből, amelyért korábban legfeljebb 20 milliárdot kaphattak volna. De Marsal nemcsak készpénzt önt a megörökölt nyomott értékű befektetési eszközökbe, hanem új befektetésekre is vállalkozik, méghozzá csődbe ment bankok hiteleit vásárolja fel, remélve, hogy később nagy profittal adhatja őket tovább. A társaság eddig 1,4 milliárd dollárt költött erre a célra.
A fénykorában a világ negyedik legnagyobb befektetési bankjának számító Lehman's két éve 639 milliárd dolláros mérlegfőösszeggel ment csődbe a befektetők elől eltitkolt kockázatos ingatlanbefektetései és a nagy adósságállománya miatt. Marsal 2008 óta vezeti a céget, az övé az Alvarez&Marsal, amely a társaság átstrukturálását végzi, amivel júliusig már 326 millió dollárt keresett.
Marsal a reorganizáció mellett megaperekkel próbál pénzt szerezni, hogy kifizesse a Lehman hitelezőit. A brit Barclays bankházat például 11 milliárd dollárra perli a Lehman tönkrement brókercégének megvásárlása során „lenyúlt” 11 milliárd dollár miatt. A Lehman csődjének előidézésével vádolt JPMorgantől pedig 8,6 milliárdot követelnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.