Iskolakezdés: a többség szerint elfogadhatatlanok a költségek – felmérés
A 18-64 évesek többsége szerint kevesebb mint 10 ezer forintba kellene kerülnie az iskolakezdésnek, de egy első osztályos beíratása ennek többszörösére is rúghat – többek között erre világított rá a KutatóCentrum és a Marketing&Media közös felmérése, melyben a beiskolázással kapcsolatos attitűdöket vizsgálták.
Ugyan az oktatási tárca közlése szerint idén a tankönyvek ára várhatóan nem emelkedik, az iskolakezdés így is jelentős terhet ró a magyar családok pénztárcájára. A KutatóCentrum és a Marketing&Media közös kutatásából kiderült, hogy a 18-64 évesek több mint 70 százaléka szerint egy átlagos családnak spórolnia kell ahhoz, hogy minden dolgot meg tudjon venni a beiskolázáshoz, míg ez csupán 7 százalékuk szerint nem jelent problémát. Különösen a nők gondolják úgy, hogy a tanévkezdés finanszírozása nehezen oldható meg. „Nekik jellemzően reális képük van a költségekről, hiszen általában ők intézik a bevásárlást” – emelte ki az eredmények kapcsán Sütő Anna, a KutatóCentrum projekt menedzsere.
Bár kevesen (10 százalék) értettek egyet azzal, hogy minden szülőnek magának kellene megoldania a beiskolázást, a válaszadók csekély többsége (53 százalék) amellett voksolt, hogy az államnak nem szükséges alanyi jogon támogatnia az általános iskolások tankönyvvásárlását. Elsősorban a fiatalok, a diplomások és a nagyvárosban élők gondolkodnak így.
A felmérés válaszadóinak 51 százaléka a minimális, 10 ezer forint alatti beiskolázási költséget tartja csak elfogadhatónak, 82 százaléka pedig nem költene többet 15 ezer forintnál. Ezzel szemben a valóságban egy első osztályos beíratása több tízezer forintra is rúghat. „Egy első osztályos tankönyvcsomag a Tankönyvkiadó Zrt. adatai szerint körülbelül 6000 forintba kerül, ehhez jönnek még további költségek: a füzetek, a ceruzák, festékek ára, de ugyanígy a tornafelszerelés vagy az iskolatáska is – összegezte a tételeket Sütő Anna. „Ráadásul minél idősebb a gyerek, annál drágábbak a tankönyvek is: ötödik osztályban például már körülbelül 9 ezer forintot kell a szülőknek kifizetniük csak a könyvekre. Az árak természetesen az alapvető taneszközökre vonatkoznak, ha a gyermek valamilyen speciális képzésre (például nyelvórára) is jár, az tovább emeli a költségeket.”
A jelenlegi árakat csupán a megkérdezettek 8 százaléka tartotta reálisnak: ők azok, akik szerint elfogadható, hogy a beiskolázás költsége több mint 20 ezer forint. A férfiak és a fiatalok többet szánnának rá, míg a nők és az idősebbek alacsonyabb árakat tartanának reálisnak. Legkevesebbet azok fordítanának az iskolakezdésre, akik szerint az államnak alanyi jogon kellene támogatnia a tanévkezdést. Ezzel szemben azok gondolják leginkább úgy, hogy minden szülőnek magának kell megoldania a beiskolázást, akik több mint 40 ezer forintot is hajlandóak elkölteni erre a célra.
Az 1126 fő online megkérdezésével készített villámkutatás augusztus 13. és 23. között zajlott. A minta kor és nem tekintetében reprezentálja a 18-64 éves magyar lakosságot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.