Az ipari termelői 8,7 százalékkal nőttek egy év alatt
Az ipari termelői árak az előző havihoz képest 0,2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz mérten 8,7 százalékkal nőttek júliusban, a január-júliusi időszakban az előző év azonos időszakához viszonyítva átlagosan 2,0 százalékos volt az árszintemelkedés – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Az ipar belföldi értékesítési árai 2010 júliusában az előző havihoz viszonyítva 0,6 százalékkal csökkentek, a 2009. júliusival összehasonlítva 9,9 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés árai a 2010. júniusinál 1 százalékkal, a 2009. júliusinál 7,5 százalékkal magasabbak voltak.
2010 júniusához képest az ipar belföldi értékesítési árainak 0,6 százalékos csökkenésén belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 0,9 százalékkal esett vissza. A legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás árai csökkentek (5,2 százalék).
A járműgyártásban egy hónap alatt 1,2 százalékkal, a vegyi anyag, termékgyártásban 0,8 százalékkal, a textil- és bőripar esetében 0,4 százalékkal estek az árak. A többi feldolgozóipari ágazatban növekedtek az árak, ennek mértéke 0,2 és 0,6 százalék között mozgott.
Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai júliusban 0,4 százalékkal csökkentek, a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai gyakorlatilag stagnáltak, a bányászat, kőfejtés árai 0,7 százalékkal nőttek.
Tizenkét havi összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 6,0 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (24,9 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásában (17,1 százalék), valamint a kohászat, fémfeldolgozásban (13,1 százalék) nőttek az árak. Kisebb áremelkedés történt a villamos berendezés gyártásában (6,5 százalék), a járműgyártásban (2,3 százalék), illetve a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban (2,1 százalék).
2009 júliusához viszonyítva nagymértékben csökkentek az árak az élelmiszeriparban (4,2 százalék), valamint a textil- és bőriparban (3,5 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az árváltozás mértéke 0,2 százalékos mérséklődés és 1,7 százalékos emelkedés között alakult. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai átlagosan 14,3, a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat; a bányászatban 2,0 százalékos mérséklődés következett be.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010 júliusában az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 1,2 százalékos árcsökkenés, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,1 százalékos árnövekedés mutatkozott. A beruházási javak árai 0,1 százalékkal mérséklődtek, miközben a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai 0,2 százalékkal emelkedtek. Az előző év azonos hónapjához mérten az árak az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 13,8, a beruházási javakat előállító ágazatokban 2,2 százalékkal emelkedtek. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 2,5 százalékos árcsökkenés volt tapasztalható.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2010 júliusában 1 százalékkal, 12 havi összehasonlításban 7,5 százalékkal emelkedtek. A hazai fizetőeszköz egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 0,9 százalékkal gyengült, az amerikai dollárhoz képest 3,5 százalékkal erősödött; a 2009. júliusival összevetve az euróhoz mérten 4,3, a dollárhoz viszonyítva 15,0 százalékot vesztett értékéből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.