Emelkedtek az ipari termelői árak decemberben
Az ipari termelői árak 2009 decemberében az előző havihoz képest 0,1 százalékkal, 2008 decemberéhez viszonyítva 1,3 százalékkal nőttek, a tavaly év átlagában 4,9 százalékkal emelkedtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Az ipar belföldi értékesítési árai 2009 decemberében az előző havihoz képest nem változtak, míg 2008. decemberhez viszonyítva 0,7 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés árai a 2009. novemberinél 0,2 százalékkal voltak magasabbak, az egy évvel korábbit 1,7 százalékkal haladták meg. A forintban mért exportárakat befolyásolta, hogy a forint egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 0,8, a dollárhoz képest 2,8 százalékkal gyengült. A 2008. decemberivel összevetve az euróhoz mérten 3,4 százalékkal gyengült, a dollárhoz viszonyítva 5,1 százalékkal erősödött a forint. Tavaly egész évben a belföldi értékesítés árai 1,3 százalékkal, az exportértékesítési árak pedig 7,4 százalékkal nőttek.
Az ipar belföldi értékesítésnél az ágazatokban bekövetkezett árváltozás szűk intervallumban, 0,5 százalékos árcsökkenés és 1,8 százalékos árnövekedés között helyezkedik el. A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 2009 decemberében átlagosan 0,2 százalékkal haladták meg az előző havit. Emelkedtek az árak, 1,8 százalékkal a kőolaj-feldolgozásban, 0,4 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártásában, 0,3 százalékkal a fa-, papír- és nyomdaiparban, a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban, valamint 0,1 százalékkal a villamos berendezés gyártásában. A gyógyszergyártás és a kohászat, fémfeldolgozás árai nem változtak; a többi feldolgozóipari ágazatban 0,2 és 0,5 százalék közötti havi árcsökkenés történt. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai decemberben 0,4 százalékkal alacsonyabbak voltak az novemberinél. A víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 2009 augusztusa óta változatlanok.
Tizenkét havi összehasonlításban, a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve a legnagyobb mértékű, 14,3 százalékos drágulást a kőolaj-feldolgozásban mérték, ahol 2009 folyamán először történt áremelkedés. Kisebb mértékű drágulás volt, 10,3 százalékos a vegyi anyag, terméknél, illetve 4 százalékos a villamos berendezés gyártásában. A 2008. decemberihez viszonyítva 3,4 százalékkal csökkentek az árak a kohászat, fémfeldolgozásban, 2,5 százalékkal az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő élelmiszeriparban, 1,6 százalékkal a textil- és bőriparban, a fa-, papír- és nyomdaiparban, valamint 0,3 százalékkal a gép, gépi berendezés gyártásában. A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 1 és 2,9 százalék között alakult. A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 2,6 százalékkal nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 2,3 százalékkal alacsonyabbak voltak a 2008. decemberinél. A víztermelésé, kezelésé és ellátásé 7,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbiakat.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2009. decemberben az előző hónaphoz képest a beruházási javakat gyártó ágazatokban 0,3, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,2 százalékos árcsökkenés, az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban csekély mértékű, 0,1 százalékos árnövekedés volt.
Az előző év azonos hónapjához mérten az árak az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1,2, a beruházási javak gyártásánál 0,2 százalékkal nőttek, a fogyasztási cikkek esetében 1 százalékkal mérséklődtek. Az ipari kivitelben jelentős súlyt képviselő ágazatok közül átlagon felüli 3,7, illetve 5,4 százalékos 12-havi áremelkedést regisztrált a gépgyártó, illetve a villamos berendezéseket előállító szektor, míg a számítástechnikai és elektronikai ágazatban 0,9 százalékkal csökkentek az export árak. A gyógyszerek exportára stagnált tavaly és az élelmiszereké 4,6 százalékkal csökkent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.