A Financial Times Deutschland Orbán-portrékat lát a magyar üzletek falán
Békét a magyaroknak, adót a bankoknak címmel közölt budapesti tudósítást pénteki számában a Financial Times Deutschland (FTD).
Christian Höller bevezetőjében rámutatott: a jobboldali magyar kormány „kasszíroz” a pénzintézeteknél, ami sokkolja az ágazatot, a lakosság viszont ünnepel. A gazdaság felpörgetése érdekében a kormány csökkenteni akarja a vállalkozói és a jövedelemadót. Ennek fejében kiadós különadót vet ki a pénzintézetekre: utóbbiaknak kell viselniük a költségvetési hiány lefaragásának fő terhét. Idén a mindenkori mérlegfőösszeg 0,45 százalékát vonja el a kormány a bankoktól, míg a biztosítók által befizetendő összeg a beszedett biztosítási díjak 5,8 százalékára rúg.
Az ágazat máris hevesen tiltakozik. „Ez az egész egyszerűen őrültség” – idézte a FTD Andreas Treichlt, a Magyarországon átfogó fiókhálózatot működtető bécsi Erste Bank főnökét. Szerinte a bankadó tovább szűkítheti a hitelforrásokat. A bizonytalan helyzet miatt megkezdődött a külföldi beruházók kivonulása. A budapesti bevásárlóutcákon számos üzlethelyiség üresen áll, noha a bérleti díjak esnek. Nemrég bezárta kapuit a híres Emporio Armani kávézó.
Orbán Viktor miniszterelnököt ugyanakkor hősként ünneplik az országban, számos üzlet falán ott lóg az arcképe. „Nem a külföld fogja előírni nekünk, hogy mit tehetünk. Éveken át tartó szolgaság után végre visszanyertük a gazdasági önrendelkezésünket” – idézte a kormányfő szavait a német gazdasági-pénzügyi újság.
Megemlíti a cikkíró a 29 pontos akciótervet, amelynek egyik pontja engedélyezi az otthoni pálinkafőzést, saját fogyasztásra. A házi pálinkafőzés 90 éves tilalmának eltörlése azonban ellenvetést válthat ki Brüsszelben – tette hozzá a cikkíró. A szeszadó részleges megszüntetéséhez ugyanis szükség van az Európai Unió engedélyére. „A jobboldali populista Orbán azonban nemigen törődik az uniós előírásokkal. Július közepén az EU és a Nemzetközi Valutaalap elzárta a pénzcsapokat, miután a budapesti kormány nem hajlandó keményebb megszorításokra az államháztartás rendbetétele érdekében” – írta Christian Höller Budapestről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.