2010. július. 19. 16:00 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 19. 15:55 Gazdaság

Elemzők: nincs realitása a további kamatcsökkentésnek

Piaci elemzők szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való tárgyalások megszakadását követően egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek. A forint gyengülése inkább kamatemelést indokolna, de ezt vélhetően csak végső esetben lépné meg a jegybank.

A döntést megelőző az elemzők azt várták, hogy decemberre 5,0 százalékra süllyed az alapkamat. Az idén még lehetséges 25 bázispontnyi kamatcsökkentés feltétele azonban az lenne, hogy a kormány megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val, valamint hogy a nemzetközi piacokra visszatérjen a kockázatot vállaló hangulat.

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere szerint az IMF szerepvállalást övező bizonytalanságok miatt egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek. A szakember az elkövetkező hónapokban a bizonytalan környezet megmaradására számít, véleménye szerint az IMF-fel való megállapodás hiányában a piac feltehetően nagyobb forint és állampapír-piaci hozamkilengésekkel reagál majd a különböző hírekre. Hozzáteszi, hogy a kormány őszre ígéri a tárgyalások újrakezdését, vélhetően szeretnék elkerülni, hogy az önkormányzati választásokig újabb megszorításokat kelljen bejelenteni.

Az alacsony fejlett piaci hozamok mellett egyelőre rendkívül népszerűek a világban a magasabb hozamot biztosító fejlődő piaci állampapírok, és ez a magyar állampapírokat is támogatja. A külső környezet azonban rendkívül bizonytalan, a hangulat gyorsan változhat, hirtelen gyengülés esetén a piac lépésre kényszerítheti a kormányt, mint ahogy azt például Romániában láttuk − vélekedik Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő szakembere úgy véli, az MNB csak legvégső esetben nyúlna a kamatemeléshez, ehhez feltehetően pánikszerű forint és állampapír eladások kellenének.

Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a mostani kockázati és forint árfolyamszinteken semmi esetre sem volt indokolt a kamatcsökkentés, sőt a forint gyengülés miatt a monetáris szigorítás lehetőségével is számolni kellett a kamatdöntés megelőzően. Az elemző úgy véli, amennyiben újabb forintgyengülési hullám jön a következő napokban, akkor rövid időn belül akár emelkedhet is az alapkamat.
 
A legvalószínűbbnek azonban azt tartja, hogy a befektetők is hamarosan rájönnek, a kormányzat csupán időt szeretne nyerni az október 3-ára kiírt önkormányzati választásokig, hogy ne az előtt kelljen bejelentenie a szükséges megszorító intézkedéseket. Azokat az intézkedéseket, amelyekre szükség van ahhoz, hogy Magyarország tartani tudja az idei és a jövő évi hiánycélt a költségvetésben.

Így valószínűleg októberben lesz megállapodás a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között, amelynek keretében egy új futamidővel bíró hitelkeretet bocsátanak Magyarország rendelkezésére. "Meglátjuk, a piacon is elfogadják-e ezt a forgatókönyvet" – teszi hozzá az elemző.

zöldhasú
Hirdetés