Nehéz hétvége az IMF-fel – összefoglaló
Az elemzők forintgyengülést várnak hétfőn, mások az államadósság finanszírozásának drágulását jelzik előre. A Jobbik örül, hogy a kormány keményen képviselte a magyar álláspontot az IMF-fel való tárgyalásokon, az MSZP viszont a történtek nyilvánosságra hozását követeli.
Az MSZP a tárgyalásokon történtek nyilvánosságra hozását követeli, a Jobbik ugyanakkor nyomásgyakorlásnak tekinti, hogy két hétig tartó intenzív tárgyalássorozat után a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége visszatér Washingtonba, az Európai Bizottság (EB) pedig elhalasztja a magyaroknak nyújtott hitel felülvizsgálatának lezárását. Piaci elemzők a forint hétfői gyengülésével számolnak.
Az MSZP felszólítja Orbán Viktor kormányfőt, hogy ne veszélyeztesse Magyarország pénzügyi stabilitását és mindent kövessen el annak érdekében, hogy az ország hitelessége, finanszírozhatósága erős hazai és nemzetközi lábakon álljon. Mesterházy Attila pártelnök szerint amennyiben ez nem sikerül, az komoly következményekkel fog járni minden magyar ember, vállalkozás számára.
Pártja nevében Mesterházy arra is felszólította a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra a tárgyalásokon történteket, hogy pontosan lehessen látni, mi okozta azok megszakadását, aminek már puszta ténye is rontja Magyarország pozícióját, és azonnal jelölje meg az egyeztetések folytatásának dátumát.
A Jobbik szerint a tárgyalódelegáció hazautazása és annak tálalása nyilvánvalóan a nyomásgyakorlást szolgálja. Hegedűs Hegedüs Tamás, a Jobbik frakcióvezető-helyettese a Pál utcai fiúk című regényhez hasonlította a történteket, e szerint "vagy odaadjuk önként a Nemzetközi Valutaalapnak és az Uniónak azt, amit kérnek, vagy 'jól megvernek' minket és - szándékuk szerint - úgy kényszerítik ki tőlünk".
Hegedűs Tamás szerint borítékolható, hogy hétfőtől a globális pénzügyi hatalmak iránt elkötelezett politikusok, elemzők és sajtómunkások falkában esnek majd neki a kormánynak azért, mert nem hódolt be a külföldről érkező nyomásnak. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy a nemzeti szuverenitást visszaszerzése még nem történt meg, de az IMF és EU delegációjával folytatott tárgyalások a gazdasági szabadságharc fontos frontvonalát jelentik.
A Fidesz a nap folyamán nem reagált a nyilatkozatokra, szombaton Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter közleményben jelezte: a kormány tovább folytatja a tárgyalásokat a nemzetközi szervezetekkel, köztük a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval is. A miniszter szerint a kormány a tárgyalások során őszintén és nyíltan feltárta az első félévi elhibázott költségvetési gazdálkodásból fakadó súlyos problémákat, az IMF és az EU küldöttségei mindezek alapján elismeréssel méltatták az új kormánynak lépéseit.
Az IMF küldöttségének vezetője a magyar kormánnyal folytatott tárgyalások szombati felfüggesztése után úgy nyilatkozott, hogy a tárgyalásokon nem volt szó Magyarországgal kötendő esetleges újabb - 2011-re, 2012-re szóló - hitelmegállapodásról. Christoph Rosenberg, az IMF-küldöttség vezetője azt mondta, hogy az IMF többet szeretne tudni a jövő évi költségvetésre vonatkozó kormányzati tervekről. Szerinte főleg költségvetési területen maradtak nyitott kérdések, ezen belül is a tervezett költségvetési intézkedések fenntarthatósága körül.
Matthew Newman, az Európai Bizottság szóvivője a Budapesttel szemben támasztott elvárásokról szólva azt mondta: idén 3,8 százalékos, jövőre pedig 3 százalék alatti magyar költségvetési hiányt szeretne látni Brüsszel. Miután az EU legfőbb végrehajtó testülete szombaton bejelentette, hogy elhalasztja a Magyarországnak nyújtott pénzügyi támogatás ötödik felülvizsgálatának lezárását, a szóvivő közölte: nincs megállapodás arról, hogy mikor újítják fel a tárgyalásokat, "de folytatódó párbeszéd lesz a magyar hatóságokkal, egyfelől a túlzott deficit eljárásról, másfelől az EU 2020 célokról". Ez utóbbi az uniónak az elkövetkező évtizedre szóló munkahelyteremtési, növekedési stratégiája, amihez minden tagországnak saját célkitűzésekkel kell hozzájárulnia.
Az MTI által megkérdezett piaci elemzők szerint rossz hír a piacnak, hogy félbeszakadtak a magyar kormány tárgyalásai a nemzetközi intézményekkel, ez a forint gyengüléséhez, és kamatemeléshez vezethet. Volt olyan elemző, aki tízforintos forintgyengülést sem zár ki az euróval szemben. A Reuters vasárnapi elemzése szerint Magyarországnak a forint romlásával és az adósságfinanszírozási költségek emelkedésével kell számolnia a tárgyalások megszakadása nyomán.
Londoni felzárkózó piaci elemzők az őszi önkormányzati választások után várnak új hitelmegállapodást a felek között. A Welt Online német internetes hírportál az IMF-EU küldöttség magyarországi tárgyalásainak hétvégi felfüggesztéséről szóló cikkében a tervezett deficitcél tartásának szükségességét emeli ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)