IMF-ultimátum nyomán a kormány a hétvégén is dolgozik
A hétvégén 100 milliárd forintos kiadási megtakarítást próbál összehozni a kormány – miután az IMF/EU küldöttsége nem volt hajlandó elfogadni a kormány javaslatát, miszerint lazítsák az idei 3,8 százalékos hiánycélt, 4-4,5 százalékra, jelentette az Index. Az MTI-nek ezt cáfolták kormányzati források, viszont vannak nézeteltérések a kormány és az IMF között. A hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon változatlanul meg kellene egyezni a jövő évi hitelcélról, a bankadó mértékéről, a bajbajutott jelzálog-hitelesek megmentését célzó programról, illetve Simor fizetéséről.
A hvg.hu korábban jelentette, hogy a kormány és a Christopher Rosenberg vezette IMF/EU küldöttség közti tárgyalásokon súlyos nézetkülönbségek léptek fel. Az IMF-nek nem tetszik, hogy a szervezetet a beterjesztett törvényjavaslatokkal a magyar kormány már kész tények elé állította, és extra intézkedések híján a 3,8 százalékos hiánycél eleve nem lett volna tartható.
A kormány nem akarja a már bejelentett adóintézkedéseket visszavonni, ezért a hétvégén olyan, 100 milliárdos kiadáscsökkentéssel járó takarékossági intézkedéseket akart kidolgozni az Index szerint, amelyekkel biztosítható a 3,8 százalék teljesítése. Jövőre sem lesz túl sok mozgástere a kormánynak, tartania kell magát a 2,8 százalékos deficit előirányzathoz. Korábban Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter 3-3,8 százalék körüli deficitben szeretett volna megállapodni, amely kellő mozgásteret hagyott volna a kormánynak a strukturális reformok végrehajtásához.
Nem tudni, milyen kompromisszumra jutnak a tárgyaló felek a bankadó ügyében, állítólag az IMF hajlandó lesz belemenni az idén tervezett 200 milliárd behajtásába, ha a kormány vállalja, jövőre csökkenti ezt a terhet, és 2012-ben megszünteti. Egy mások vitatott pont: a kormány eredetileg tervbe vette az állami eszközkezelő társaság felállítását, amely kivásárolta volna a bankoktól a rossz jelzáloghiteleket. Hasonló intézményeket az IMF illetve a Világbank javaslatára ugyan más közép-és kelet-európai országok is létre hoztak, ám a Valutaalap azzal érvel, azok a megszorult bankokat voltak hivatottak megszabadítani rossz követeléseiktől. Ezúttal egy szociális problémát kellene kezelni, de nem így – állítja az IMF.
A kormány adott esetben meg is szakíthatja a tárgyalásokat a Magyarországnak korábban nyújtott és októberben lejáró 20 milliárd eurós készenléti hitelkeret decemberig történő meghosszabbításának, illetve 2011-től, egy újabb, úgynevezett elővigyázatossági hitelmegállapodás megkötésének gazdaságpolitikai feltételeiről. Ennek súlyos következményei lehetnek: eshet a forint a devizapiacon és nőhet a magyar papírokra felszámított kockázati kamatfelár.
Derűlátásra ad okot, hogy az IMF egy nappal kitolta a tárgyalások befejezésének időpontját, a küldöttség csak jövő hét keddjén utazik haza, ami kompromisszumkészségre utal. Ha mégsem sikerül mindenben megállapodni, pénzügyi körökben lehetségesnek tartják, hogy a két fél közös közleményben tudatja: az elért komoly haladás ellenére további tárgyalásokra van szükség, ezért kölcsönösen egyeztetett időpontban a felek ismét összeülnek.
Két ügyben komoly nézeteltérés van a kormány és az IMF között
Nem készít újabb kiadáscsökkentő csomagot a kormány, de két ügyben komoly nézeteltérés van a kabinet és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között - tudta meg kormányzati politikusoktól szombaton az MTI. Elképzelhető, hogy a kabinet és az IMF már a hétvégén - együtt vagy külön-külön - tájékoztatást ad saját álláspontjáról. Az MTI-nek kormányzati politikusok leszögezték: a kormány nem készít sem B-tervet, sem megszorító, sem kiadáscsökkentő csomagot. Ezzel kapcsolatban valótlanok az index.hu hírportál értesülései - mondták, hozzátéve: az viszont igaz, hogy két ügyben komoly nézeteltérés van a kormány és az IMF között.
Kiemelték: ez a két ügy a bankadó idei bevezetését és a Simor András jegybankelnök fizetésének csökkentését szolgáló javaslat. Akár már a hétvégén nyilvánosságra hozhatja a kormány és az IMF is a saját, a tárgyalásokkal kapcsolatos álláspontját, de még nem tudni, hogy ezt együtt, vagy külön-külön teszik meg - mondták.