A Fed a gazdasági kilábalás lelassulására számít
Az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed a gazdasági kilábalás lelassulására számít a második félévben, ám vezetői megosztottak abban, hogy a szervezet mennyire agresszív politikát folytasson − írta a The Wall Street Journal.
A vezető gazdasági napilap szerint a szövetségi tartalékbank-rendszer vezetése úgy számol, hogy az amerikai gazdaság növekedése folytatódik, de mérsékelt ütemben. A Fed vezetésében az az egyik fő vitatéma az, hogy defláció, általános árszínvonal-csökkenés következhet be, amit egyes szakértők kockázatnak tekintenek. A Fed több vezetője azonban ennek bekövetkeztét nem tartja valószínűnek.
Az újság szerint Ben Bernanke Fed-elnök kiváró álláspontra helyezkedett. Egyre nyilvánvalóbb azonban, hogy mind erősebb a nézetkülönbség közte és más Fed-vezetők között. A kamatláb zéróhoz közeli szinten tartásával a bank növekedést serkentő eszközei nem túl vonzóak. Jeffrey Lacker, a richmondi tartalékbank elnöke például jelezte: nem szívesen vásárol államkötvényeket vagy jelzáloghitel-alapú értékpapírokat, pedig ezek lehetnek a legerőteljesebb lépések a növekedés ösztönzésére.
A Fed egyes tisztviselői szerint a 2009-ben és 2010 elején végrehajtott 1,25 ezer milliárd dolláros kötvényvásárlások nyomán nagyjából fél százalékponttal estek a hosszú távú kamatok. Mások viszont túlzónak tartják ezt az értékelést és azzal érvelnek, hogy újabb kötvényvásárlásokra lehet szükség, amelyeknek még kisebb hatásuk lesz, mivel már szilárdabbak a pénzügyi piacok.
Az amerikai infláció mértéke jelenleg 1 százalék körüli. A Fed az év első négy hónapjában még azt fontolgatta, milyen ütemezésben vonuljon vissza a gazdaságösztönző politikától, júniusban viszont már arról folyt a vita, hogy milyen lépéseket tehet a gazdasági növekedés lelassulása esetén.
A The Wall Street Journal által megkérdezett 52 elemzőből csak 8 van azon a véleményen, hogy a Fednek növekedést serkentő lépéseket kellene tennie.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.