Milliós bírságok magánszemélyeknek a PSZÁF-tól
Több milliós bírságot szabott ki két magánszemélyre és egy felszámolás alatt álló társaságra engedély nélkül végzett tevékenység miatt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) piacfelügyeleti eljárása során.
A kalocsai Felnagy Lászlót 20 millió, a csehimindszenti Fiedler Kálmán Jenőt pedig 3 millió forint bírság megfizetésére kötelezte a PSZÁF engedély nélkül végzett pénzkölcsön-nyújtás miatt, egyúttal azonnali hatállyal megtiltotta a tevékenység folytatását - derül ki a felügyelet honlapján közzétett határozatokból. A felszámolás alatt álló MEGA-DOLLÁR Ügynöki Tanácsadó és Szolgáltató Kft.-re 15 millió forintos bírságot rótt ki a felügyelet engedély nélkül végzett betétgyűjtés miatt, s ugyancsak azonnali hatállyal megtiltotta az engedély nélkül végzett tevékenység folytatását. A felügyelet a határozatok indoklását nem tette közzé.
A PSZÁF az idén már több magánszemélyt megbüntetett jogosulatlan pénzügyi tevékenység végzése miatt. Májusban 20 millió forint bírság megfizetésére kötelezte a szentendrei lakhelyű Fock Lajost. A PSZÁF a FOLAX Hitel Kft. képviseletében is eljáró magánszemélyre vonatkozó ügyfélbejelentés nyomán, hivatalból indított piacfelügyeleti eljárást Fock Lajossal kapcsolatban, aki számos nehéz helyzetben lévő, végrehajtási eljárás előtt álló, hitelképtelen állampolgárnak adott több százezer és több millió forint közötti összegű magánkölcsönöket, jelentős kamat fejében. E tranzakciók a jogszabályok szerint üzletszerűen végzett jogosulatlan pénzügyi tevékenységnek, pénzkölcsön-nyújtásnak minősülnek.
Ugyancsak májusban 20 millió forint felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte a felügyelet a pécsi illetőségű idősebb Bíró Zsoltot is. A PSZÁF a GIGA-DOLLÁR Kft.-re vonatkozó ügyfélbejelentések alapján indított hivatalból piacfelügyeleti eljárást a társaság ügyvezetőjével, idősebb Bíró Zsolttal kapcsolatban. A vizsgálat megállapítása szerint idősebb Bíró Zsolt magánszemélyként több ügyféllel kötött olyan megállapodást, amelyben vállalta, hogy az utóbbiak által pénzügyi vállalkozásoktól fölvett hitelek törlesztő részleteit részben ő fizeti, ha az ügyfelek az általuk szándékozottnál magasabb hitelösszegeket vesznek föl, s a különbözetet átadják számára. E tranzakciók a jogszabályok szerint üzletszerűen végzett jogosulatlan pénzügyi tevékenységnek, betétgyűjtésnek minősülnek. A felügyelet a mostani eseteket megelőzően tavaly és az idén összesen kilenc magánszemélyt bírságolt meg, és tiltott el a jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenység végzésétől.
A bírságok mértékének meghatározásakor a felügyelet figyelembe veszi többek között az elkövetett vétség súlyát, a pénzügyi piacokra gyakorolt hatását, az érintett ügyfelek számát és a jogosulatlan tevékenység időtartalmát, valamint azt is, hogy a törvénysértést elkövető magánszemély együttműködik-e a felügyeleti vizsgálat során. A bírság meg nem fizetése esetén a felügyelet végrehajtást indít el, és késedelmi pótlékot szab ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.