Megint a görögök miatt gyengül a forint
Az euró/dollár árfolyamot követve gyengültek kedden reggel a térségbeli devizák: délelőtt fél tízkor az eurót 280,34 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a hétfő délutáni 279,58 forint után.
A dollárt 230,46 forinton jegyezték 1,2176 dolláros euró jegyzés mellett. Hétfőn délután a dollár 228,46 forint, az euró 1,2244 dollár volt. A svájci frank jegyzése kedden délelőtt 201,01 forint a hétfő délutáni 200,87 forint után, 100 japán jent pedig 252,85 forinton jegyeztek 248,65 forint után.
Hétfőn este az európai piacok zárása után a Moody's görög szuverén adósbesorolásra adott visszaminősítése hűtötte le a múlt hét vége óta folyamatosan javuló befektetői hangulatot a nemzetközi piacokon, megakasztva az euró napok óta tartó erősödését a dollárral szemben.
Pénteken még a májusi kínai exportnövekedési adat cáfolt rá arra az aggodalomra, hogy az euróövezeti pénzügyi krízis kezelésére tett intézkedések áttételesen a világgazdasági fellendülés ütemére is fékező hatást gyakorolhatnak. Kína exportja májusban 48,3 százalékkal nőtt éves, és 18 százalékkal havi összevetésben. Január-májusban az export 33 százalékkal növekedett.
Kína legnagyobb exportpiaca az Európai Unió. A piaci magatartásra meghatározó hatással volt hétfőn az euróövezet ipari termelésének várakozásokat felülmúló áprilisi növekedése. Az éves növekedési ütem ráadásul a statisztikák vezetésének kezdete, 1990 januárja óta a legnagyobbnak bizonyult.
Az euró kedden két ellentétes tényező, a Moody's görög visszaminősítése és a korábban javulásnak indult befektetői hangulat hatásának kitéve keresi majd az irányt, de a piacon úgy látják, hogy a már hosszabb ideje tartó gyengülő trend korrekciójának van még némi pozitív mozgástere.
A térségbeli devizák árfolyamának alakulását kedden is az euró/dollár árfolyamnak a nemzetközi befektetői kockázatvállalás alakulását tükröző mozgásától teszik függővé a piacon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.