2010. május. 14. 09:43 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 14. 09:42 Gazdaság

KSH: az export húzza az ipari termelést

Az ipari termelés 2,8 százalékkal nőtt 2010 márciusában az előző év azonos időszakához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatokat ismertetve.

A termelés volumene az év első három hónapjában 4,5 százalékkal volt magasabb, mint 2009 azonos időszakában, míg az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index márciusban 0,4 százalékkal csökkent.

Februárban az ipari termelés volumene 8,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index akkor is megegyezett a kiigazítatlannal. Januárhoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index februárban 1,5 százalékkal csökkent. Egy évvel korábban, tavaly márciusban az ipari termelés korrekciók nélkül 15,6 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 19,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, februárhoz képest pedig szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 4,7 százalékkal emelkedett.

Az ipari export 2010 első három hónapjában 12,5, márciusban pedig 9,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. Márciusban az exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év harmadik hónapjában a feldolgozóipari kivitel több mint egynegyedét képviselő járműgyártás exportvolumene az átlag felett, 15,3 százalékkal nőtt. A másik hasonló súlyú alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának kivitele kisebb mértékben, 3,6 százalékkal emelkedett.

Az ipar január-márciusi belföldi értékesítése 9,3 százalékkal, a márciusi 7,3 százalékkal csökkent 2009 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első három hónapjában 7,5 százalékkal, márciusban pedig 4,6 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami nagyrészt a lakossági és a beruházási kereslet visszaesésével függ össze.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2010 márciusában a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 4,1 százalékkal nőtt. A csekély súlyú bányászat volumene 27,9 százalékkal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál, amiben a magas bázis is szerepet játszott. Az év harmadik hónapjában az energiaipar kibocsátása 7,1 százalékkal csökkent.

Az idén márciusban a feldolgozóipar tizenhárom alága közül tízben volumenbővülés figyelhető meg a KSH szerint. A jelentősebb súlyú ágazatok közül a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátása 14,4 százalékkal nőtt, ezen belül a motor- és alkatrészgyártásban nagyobb volt a növekedés mértéke, mint a közúti gépjármű gyártásában.

A közel azonos súlyú számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártása kisebb mértékben, 5,4 százalékkal emelkedett. A feldolgozóipari termelés több mint egykilencedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,6 százalékkal haladta meg a 2009. márciusit, elsősorban az alág összes értékesítésének egyharmadát adó kivitel emelkedése következtében.

Átlagon felüli, 21,5 százalékos volumenbővülést regisztrált a KSH a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenység alágban, valamint a vegyi anyag, termék gyártása is 11,9 százalékkal nőtt, nagyrészt az értékesítés kedvező alakulása miatt.

Idén márciusban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 0,9 százalékkal csökkent 2009 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 0,3 százalékkal nőttek, az új belföldi rendelések ezzel szemben 8,3 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 17,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?