2010. május. 05. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 05. 16:31 Gazdaság

Kovács Árpád: a költségvetés csak matematikailag van egyensúlyban

A közigazgatás és a közszféra újjáépítése, az egészségügy átalakítása, és közlekedési tarifarendszer rendbetétele tartozik az idei év legfontosabb és legkockázatosabb gazdasági lépései közé; ezekbe a rendszerekbe több száz milliárd forintot kellene beletenni – mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék korábbi vezetője, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke a szervezet szerdai, nyíregyházi fórumán.

 

Kovács Árpád. Borús képet lát
hvg.hu

A szakember a Költségvetési kihívások Magyarországon címmel megtartott előadásában arról beszélt, hogy a 2010-es költségvetés csak látszólag van egyensúlyban, a "materializálható és a papíron való" egyensúly között óriási különbségek vannak. Kovács Árpád szerint az idei év nagy kérdése, hogy a korábbi években meggyengült közigazgatást milyen gyorsasággal tudja az új kormány újjáépíteni, hogyan alakítja át az egészségügyet, hogyan nyúl hozzá például a közlekedési tarifarendszerekhez.

Ez a finanszírozási blokk óriási gazdasági kockázatot jelent, hiszen ezekből a rendszerekből több száz milliárd forint hiányzik - vélte a közgazdasági társaság elnöke. A további lehetséges kockázatokról szólva elmondta: nyitott kérdés, hogy a reálgazdaság és az európai gazdaság hogyan indul el a válság után, tartható lesz-e a költségvetés egyensúlya, javulni fog-e az ország gazdasági teljesítménye.

Kockázati tényező továbbá a közszolgáltatás ügye, vagyis az, hogy a magyar állam mit tud magára vállalni, vagy elhagyhatóak számára ezek a szolgáltatások – tette hozzá.

Ezekre a kérdésekre a 2010-es költségvetés nem ad válaszokat - jelentette ki az ÁSZ korábbi vezetője. Utalt arra, hogy az elmúlt két év megszorító politikája jelentős torzulásokat és ellátórendszeri zavarokat okozott az állam életében, de "nem teremtett olyan helyzetet, amely fizetésképtelenséget idézett volna elő".

Kovács Árpád előadásában kiemelte: az ország adósságállománya 2000 és 2009 között a duplájára nőtt, 2006-ban pedig nyilvánvalóvá vált, hogy a hitelfelvétel nem oldja meg a pénzügyi gondokat. A konvergenciaprogramnak viszont "a reálgazdasági lába teljes egészében hiányzik" – fűzte hozzá.

"Magyarország soha nem fogja tudni a hitelfelvételeit visszafizetni" - hangsúlyozta az ÁSZ elnöke. Hozzátette: a GDP növekedésével csökkenhet ennek nagysága, s az éves törlesztési kötelezettséget is tudja majd tartani az ország. Utóbbinak az államháztartás hiány szempontjából van jelentősége, de nézete szerint egyénként "teljesen mindegy", hogy ennek nagysága 3,8 vagy 6 százalék.

Előadásában Kovács Árpád lényegesnek nevezte, hogy a szabály alapú költségvetés szerint ne bomoljon meg az államháztartás egyensúlya. Egyben figyelmeztetett arra, hogy azzal nem lehet spórolni, hogy nincsenek kifizetve a kiadási oldal tételei. Rámutatott: ennek nagysága mára olyan méretűvé vált, hogy az adóhivatal kintlévőségei a 2 ezer milliárd forintot közelítik.

Ebből ugyan vannak befolyó összegek, de az államadósság kezelése szempontjából a folyó finanszírozáshoz, a cash-flow-hoz, mindig ki kell pótolni ezt a nagyságrendet – tette hozzá.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.