A fogyasztói csoportok veszélyei
A Versenyhivatalnál betelt a pohár: két fogyasztói csoportokat szervező cég ellen még az eljárások lezárulta előtt fellépett – eltiltotta bizonyos hirdetéseik közzétételét – derül ki a HVG cikkéből.
Lamoli László az interneten próbálta összeverbuválni sorstársait, hogy együtt vonják kérdőre a Group Saving Kft. vezetőit. „Dühömben át akartam rendezni az irodájukat, de bárki vette fel velem a kapcsolatot, csak nyavalygott, cselekedni senki sem mert” – mesélte kudarcba fulladt önbíráskodási próbálkozását a HVG-nek.
Lamoli tavaly szeptemberben írta alá a szerződést, amellyel egymillió forint kölcsönt ígértek neki egy hónapon belül, s mivel BAR-listás, örült a lehetőségnek. Ötéves futamidővel havi 19 700 forintot kellett volna törlesztenie, ám a pénz azóta sem érkezett meg, csak a csekkek. Ezért eldöntötte, addig nem törleszt, amíg meg nem kapja a pénzt. Így csak a 90-95 ezer forintra rúgó regisztrációs díjat és a kéthavi előtörlesztést bukta el, ám a kétgyermekes családapa költségvetésében ez is nagy érvágást jelentett.
Lamoli és a többi ügyfél valójában úgynevezett fogyasztói csoporthoz csatlakozott. Az ilyen klubszerű képződményekben a tagok havonta fizetik a törlesztőrészletet, az ezek fejében igényelt javakhoz azonban nem jutnak hozzá automatikusan: közgyűlésen, sorsolással vagy a tagok licitje alapján dől el, kiket mikor fizetnek ki. Így évekbe is beletelhet, míg az igényelt összeget megkapják – és nem is készpénzt, hanem a szerződésben szereplő ingóság vagy ingatlan tulajdonjogát. Ezt azonban a fogyasztói csoportok üzletkötői gyakran elfelejtik megmondani az ügyfeleknek.
A teljes cikk a friss HVG-ben olvasható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.